| Raducanu_Antonia_1991 a întrebat:

Recent mi-am luat un papagal cântător.Și e sălbatic. Știți cumva cum sa-l imblanzesc?

Răspuns Câştigător
| ElyRebitza a răspuns:

Papagalii cântători nu prea se pot îmblânzi. Vreo doua saptamâni stai departe de el, apoi începe sa ii vorbești si pune-i chiar o muzica ușoară (poate părea stupid, dar chiar funcționeaza: ii captează atenția si il relaxează). Încearcă sa vezi ca mâncare ii place cel mai mult si bagă ușor mâna in cușca cu mâncare in mâna. Dar tine minte, deși încercările tale de a te împrieteni cu el par inutile, cheia este răbdarea. La mine a durat câteva luni. Depinde si de firea papagalului. Bafta!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Sa-l lasi vreo 3-4 zile in pace, de preferat sa stai cat mai departe de el si doar sa-i vorbesti apoi apropie-te treptat de el si incearca sa bagi mana usurel spre el, fooooarte incet sa nu-l sperii.