| AndreeaPaicu a întrebat:

TPU! Am un papagal perus si nu stiu ce legume si fructe sa-i mai dau....Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| KittyCAT01 a răspuns:

Buna!
Atentie la prospetimea legumelor, legumele vestede pot fi chiar daunatoare sanatatii perusului.
- morcovi, ardei gras;

- frunze de spanac, salată verde, lăptuci;

- bucăţele de pere, pepene galben, banane şi orice alt fruct care pare să le placă, în afară de avocado şi fructele cu suc acidulat precum piersicile. Fructele acide pot declanşa diaree de scurtă durată, aşa că sunt recomandate numai în cantităţi mici
Alături de cutiuţele cu mâncare, trebuie să fie întotdeauna un os de sepie. Principalul lui rol: ascute cioculeţele. Rolul secundar: curăţă cioculeţele de bucăţile de fructe sau de legume.

5 răspunsuri:
| TellaPro a răspuns:

Bucatele mici de morcovi si de mar
sau mancare normala de papagali

| Kiddddddddd88 a răspuns:

Buna! Ii poti da morcovi daca vrei si fructe.ii poti da mar dar fara coaja, banana, struguri.happy Nu se strica la burtica.Te pup!

| Prajituraa a răspuns:

Si eu am! Al meu e innebunit dupa morcovi si mere. dar pe primul loc sunt morcovii laughing

| ruxi123 a răspuns:

Salut! I-ai putea da morcovi, mar, spanac sau andive ( dar in cantitati mici)

| MoNi1 a răspuns:

Buna! Ii poti da mere, morcovi si patrunjel, dar este interzis sa ii dai cartof crud sau avocado.