| Beregoisebastian a întrebat:

am vazut brac german de talie mica dar nu prea mica as ptea spune aproape medie.As vrea sa stiu daca e de rasa pura.are toate caracteristicile unui brac german.e antrenat pentru mistret si are un ochi scos de la mistret. Credeti ca asta la afectat la dezvoltarea fizica? dau funda

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Din start, nu exista brac german de talie mica, decat talie mare.
Fara pedigree nu poti sa spui ca e 100% pur, doar in cazul in care parintii au pedigree, dar din cauza unei probleme nu a scos si puiului.

Asta este standard-ul la brac: http://www.brac.ro/Standard-brac-german-cu-parul-scurt-12.html citeste-l si incearca,cat de cat, sa-ti arbitrezi cainele si vezi daca are trasaturi de brac sau nu, fara pedigree nu se poate numi rasa pura, doar ca este un metis cu trasaturi de brac german.

Dezvoltarea fizica nu are de ce, dar la vanatoare da.

Sper ca te-am ajutat. Sa-ti traiasca!

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Am uitat, standard-ul de sus este pentru brac german cu par scurt, iar pentru cel cu par sarmos este acesta http://www.cnca.ro/......armos.html

2 răspunsuri:
| OmuCuBasca a răspuns:

Baga o poza, sa vedem si noi bracul!