| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi i`au broaste testoase micute dar nu stiu cat costa... voi aveti? Cum le ingrijiti? Cat au costat?

Răspuns Câştigător
| DenisH a răspuns:

Banuiesc ca de apa nu? Alea de apa micute pornesc de la 50 lei pana la maxim 150 lei.Iti trebuie la ele un acvariu, in acvariu pus o piatra sau ceva cumaprat ca o insula pe care sa stea cand se plictiseste de apa, trebuie un incalzitor de apa care il bagi in apa sa incalzeasca apa si apa trebuie schimbata o data la 2 saptamani cam asa.Mananca pesti vi si pesti uscati cumparati din magazin sau viermusi uscati tot din magazin. NU ii da viermi de pescuit vi pentru ca nu sunt sanatosi! Bafta!

4 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Sunt broaste de uscat si de apa. Sunt exotice si mediteraneene, care hiberneaza si care nu. Daca te referi la cele de Florida cu tample rosii, sunt acvatice stau in apa si ies pe uscat, iti trebuie incalzitor, optim pentru ele este de 32 ' C in sus.

| ady123 a răspuns:

Trebuie se fie intr-un loc umed, le hranesti cu mancare verdeata, varza iar locul eu am pus intr-o cutie de plastic cu putina apa si ca sa se simte intr-un loc mai natura am smuls iarba cu tot cu pamant si am pus in mijlocul cutiei de plastic si mare atentie sa aiba neaparat un loc uscat

| AnotherCatWoman a răspuns:

Acum depinde si ce anume vrei sa iei. Eu am o broasca testoasa de Florida. La inceput era mica si dragalasa, dar acum e cat doua palme una langa alta. Fiind atat de mare, imi este destul de greu sa ii amenajez locul, pentru ca trebuie sa stea in apa, dar sa aiba si o portiune de uscat. De asemenea trebuie sa dispuna si de o zona luminata. De mancat mananca peste, piept crud de pui, mar, salata.Vara trecuta am pins si rame si i le-am servit la cina laughing) dar sunt foarte chinuite, oricat te-ai stradui sa le oferi un loc cat mai primitor. Mai ales daca incepi sa te atasezi de ea(sau el), o sa ai in permanenta sentimentul de neputinta uitandu-te cum se chinuie intr-un acvariu de cativa centimetri patrati.

| TeDrqq a răspuns:

Pai eu am avut boraste testoate mici (pui) si am dat pe una 50lei, trebuie sa le ti intr-un loc umed... eu le-am cumparat o chestie ca o mini plaja cu un palmier si era apa in ea era foarte mare ca un acvariu doar ca il las descoperit ca sa poata sa aiba aer in fine, le mai poti lasa si pe jos prin casa pe unde ai parchet dar nu mult si cam atat. Funda?