| BiiaAsdfg a întrebat:

TPU! As vrea sa imi cumpar o pisica, dar nu stiu foarte bine cum sa am grija de ea. Am citit pe internet ca trebuie sa o castrez. Ce se intampla daca nu o castrez? Si care-i treaba cu nisipul? Ma refer de cate ori trebuie schimbat. Si ultima intrebare : E greu sa intretii o pisica? Multumesc anticipat. happy

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand in jurul varstei de 3 luni sa ii faci deparazitarea interna( contra viermisorilor intestinali) si externa, daca este cazul( contra puricilor). Aceste vaccinuri protejeaza pisica de boli si viroze, dar te protejeaza si pe tine de aceste boli/viroze deoarece unele se transmit si la oameni. Dar daca o cumperei de la un pet-shop, s-ar putea sa aiba deja vaccinurile si deparazitarea facuta.
Legat de castrare, odata ce e castrata nu o sa mai faca pui ( femela), iar masculul nu o sa se mai poata sa se imperecheze ( i se taie "outele"), deci pisica nu o sa mai intre in calduri, si nu o sa mai planga ca vrea la pisici sau pisic( ma refer la femela).
E de preferat sa o castrezi ca sa nu te mai chinui cu ea, deoarece in perioada de imperechere o sa planga si o sa meune ca vrea la pisic sau pisica.
"Rahatelul" din nisip se curata de 1-2 ori pe zi cu lopatica din dotare.
Nisipul il schimbi in totalitate la cateva zile/saptamana/2 saptamani (in functie de tipul de nisip), dar n-ar trebui sa ajunga la stadiul in care miroase.
Litiera se poate spala cu detergent, si trebuie pusa undeva unde pisica sa o poata vedea si sa ajunga cu usurinta la ea.
Pisica in general nu e greu de intretinut, deoarece sunt animale curate, si independete deci ele NU trebuie spalate ( doar daca sunt foarte murdare, dar nu mai devreme de 3 luni, si dupa vaccinare), si doar cu sampon special pentru pisici ( au ph mult mai mic decat samponul pentru noi, si nu o sa ii irite pielea care e foarte sensibila).
Hrana e musai speciala pentru pisici juniori daca e pui, si pisici senisori daca e adult ( gasesti o groaza de sortimente la un pet-shop, si poti sa intrebi si acolo ce e mai indicat pentru pisica ta).
O seara buna.
Daca ai o pisica cu blana lunga, ea are nevoie de intretinere zilnica, piptanata in fiecare zi de 1-2 pe zi.

| BiiaAsdfg explică (pentru LaLaura):

Multumesc pentru raspuns. happy Dar daca e mascul trebuie si el neaparat castrat?

| LaLaura a răspuns (pentru BiiaAsdfg):

Nu ai pentru ce. Daca doresti tu, dar o sa iti planga dupa pisica daca simte una in calduri, si daca poate, o sa fuga dupa pisica.

| SkyPilot a răspuns (pentru BiiaAsdfg):

Ar fi bine. Masculul necastrat isi marcheaza terenul pe la tine prin casa si dupa asta te intrebi ce miroase atat de rau. Si cutia miroase mult mai puternic la pisoiul necastrat decat la cel castrat.

| Kriss96 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa stii totul dinainte. Daca esti curioasa si vrei sa ai mare grija de ea o sa te documentezi pe parcurs.
Castrarea e pentru binele amandurora. Cand nu e castrata intra in calduri si urla. In special noaptea. In plus este chinuitor si pentru ea. Daca nu-i aduci mascul sufera cumplic. De aia urla.
In general se calmeaza daca o mangai dar nu poti sta toata noaptea nu mana pe ea. Castrarea nu costa asa mult si e o interventie simpla,foarte comuna si fara riscuri. Apoi trebuie doar sa ai grija sa nu isi traga firele cam o saptamana.
Oricum vei experimenta intrarea in calduri pentru ca pisicile intra inainte de varsta minima la care se poate face aceasta operatie.
Mai ales iarna e foarte greu. De preferat primavara,vara, toamna sa se faca operatia. Daca te hotarasti sa-ti iei pisica acum e chiar bine. Abia pe la vara o sa trebuiasca sa o duci la castrat.
Nisipul nu trebuie neaparat schimbat. Trebuie sa ai o lopatica speciala care se gaseste in magazine. Cand a facut ceva iei cu lopatica si arunci la gunoi. Astfel nu trebuie schimbat nisipul mereu.
Daca il schimbi o data pe saptamana e ok. Ideea e sa nu miroasa. Poti sa si adaugi nisip curat dupa ce ai strans din nisipul murdar. E foarte simplu pentru ca se formeaza niste bile cand face treaba mica.
Nu e greu sa intreti o pisica. E mult mai usor decat cu un caine. Tu trebuie doar sa-i dai manacare si apa. Si sa te joci cu ea sau sa o mangai.
Ai mare grija ce mancare ii cumperi. Alege o marca buna cum ar fi Royal Canin, Hills, Leonardo, Applaws.

| Singlewolf a răspuns:

Daca vrei sa-ti ei o pisica va trebuii sa o castrez daca nu vrei sa te trezesti cu sute de pisoi pe langa tine.Nisipul ar cam trebui schimbat zilnic,daca nu vrei sa puta in casa,dar nu e greu sa-l schimbi,dar o sa ai nevoie de ceva de pus la nas, ca sa nu vomiti.
O pisica nu e greu de intretinut, dopar primele luni sunt mai grele, dar dupa o sa fii foarte fericit ca o ai
Eu ti-o recomand, pisicile sunt dragute si bune!