| antonela99 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar porcusorii de guineea. Cine poate sa imi spuna cate ceva despre el. Cat traieste, ce mananca..etc. Dau funda!

9 răspunsuri:
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Buna.
Eu iti recomnad sa iti iei 2 porcusori de guinea (de preferat o fetita si un baietel), asta in cazul in care te gandeai sa iti cumperi unu (insa asta numai in cazul in care esti pregatita sa iti asumi raspunderea pentru viitorii pui).
Sunt niste animale sociabile, deci e normal sa aiba companie.
Prezenta partenerului/partenerilor va avea un efect pozitiv asupra sanatatii si comportamentului lor.
Nota :
Sa nu faci vreodata greseala de a pune in aceeasi cusca 2 masvuli si o singura femela, caci in prezenta femelei masculii vor fi agresivi si se vor bate intre ei, provocandu-si rani grave.
Porcusorul este sensibil la frig, curent si umezeala. Se spune ca cel mai bine se simte la temperatura de 16-20C grade celsius (sa nu cumva sa scada sub 10-12 grade celsius).Sa il feresti de soarele arzator si deci sa nu il tii afara in curte in zilele fierbinti de vara.
Exista custi speciale cu tava inalta de plastic, avand gratii pe partile laterale si in partea de sus. Acestea ofera o aerisire corespunzatoare si talasul nu se va imprastia prin incapere, tava find inalta.
Nota. In general porcusorilor nu le place baia si nu este recomandata, deoarece samponul (sapunul) indeparteaza grasimile naturale de pe pielea lui. Baie ii vom face doar in cazul in care e strict necesara. In acest caz vom folosi sampon slab (de copii), si nu ii vom uda capul. Vom fi atenti la ochi, nas si urechi, si il vom usca foarte bine, altfel el poate raci. Avand pielea sensibila, vom fi precauti la uscarea blanii. Uscatorul de par vom tine la distanta de blana, sau il vom regla pentru o treapta mai mica de temperatura si viteaza. Evitam pe cat posibil imbaierea puiilor sub 2 luni, a femelelor gestante sau a celor care alapteaza! Daca acest lucru nu este posibil, imbaierea la aceste categorii se va face fara sampon sau sapun.
De trait traieste intre 6-7 ani parca. Iar cat despre alimentatie acestuia:
Porcusorul de Guineea va avea acces in permanenta la apa de baut. Este gresita ideea, ca el nu are nevoie de apa. Este o mare diferenta dintre a supravietui, sau a trai sanatos! Desi verdeturile, legumele si fructele contin o cantitate semnificativa de apa, este greu de apreciat ce cantitate de lichide ar asigura nevoile sale zilnice, aceste nevoi fiind influentate si de temperatura mediului, umiditatea aerului, greutatea/starea porcusorului etc.
Numai bine.

| mel24 a răspuns:

Eu am doi porcusori si le dau sa manance morcovi, castraveti si patrunjel in afara de mancarea pe care o cumpar pentru ei! le schimb talasul o data pe saptamana, ii am de aproape un an, am inteles ca traiesc 7-8 ani, nu stiu sigur! dar sunt foarte draguti tonguebig grin

Răspuns utilizator avertizat
| mel24 a răspuns (pentru Blossomis):

Mai eu le-am mai dat si fan, dar nu in fiecare zi! si eu le schimb talasul o data la sapt! pentru ca mai am si un catel si nu imi permit chiar sa le fac toate poftele* ca sa zic asa! dar cumpar talas din ala mai bun si eu consider ca e ok sa il schimb o data pe sapt! mersi de sfat oricum! ::*

Răspuns utilizator avertizat
| MrAnonymus a răspuns:

Cine se hotaraste sa achizitioneze un porcusor de Guineea, trebuie sa aiba in vedere faptul ca acesta este un animal jucausi, sociabil, care are nevoie de companie. Porcusorii de Guineea sunt linistiti si nu musca, nu sunt activi noaptea in comparatie cu hamsterii, de aceea sunt considerate animale de casa potrivite pentru copii.

Daca sunt corespunzator ingrijiti, acestia pot avea o durata de viata de 10 ani. Acest lucru trebuie luat in considereare, in cazul in care va ganditi sa achizitionati un porcusor de Guineea. Costurile pe care le avem de suportat, in cazul unei mici rozatoare, se impart intre hrana, achizitionarea unei custi, fanul proaspat, rumegusul, dar si medicul veterinar.

Intretinerea porcusorilor de Guineea

Spatiul special amenajat pentru cresterea a doi porcusori este o cusca. Aceasta ar trebui sa aiba o marime minima de 1, 00 m x 0, 50 m. Totusi, cu cat este mai mare, cu atat este mai bine.

Cel mai bun recipient pentru apa este sticla, aceasta fiind mult mai igienica si nu se varsa atat de usor precum bolurile, iar pentru mancare sunt indicate recipientele grele, care nu pot fi doborate usor. O casuta mica, unde sa se poata retraga micuta rozatoare, dar si rumegusul de calitate, care are rolul de sugativa in cazul urinarii, reprezinta adapostul si lucul de joaca ideal pentru noul membru al familiei.

Multi iubitori de animale si in acelasi timp pasionati de construirea diferitelor casute sau jucarii din lemn pentru prietenii cuvantatori, trebuie sa aiba grija sa nu lacuiasca materialele, deoarece exista pericolul ca micii porcusori sa se otraveasca.

Este posibila si constructia unui "adapost" exterior. Acesta trebuie prevazut neaparat cu o aparatoare impotriva soarelui puternic, avand in vedere faptul ca porcusorii de Guineea sunt extrem de sensibili la temperaturile ridicate. In timpul iernii, casuta trebuie sa fie "tapitata" cu mult fan in interior si cu pacura sau carton in exterior.

Hrana porcusorului de Guineea

In comert se gaseste hrana amestecata cu vitamina C. Acest lucru este deosebit de important in alimentatia porcusorilor, deoarece organismul acestora nu produce necesarul de vitamina C. In niciun caz, acestia nu trebuie hraniti cu alimente pentru iepuri, acest lucru ducand la subnutritie.

In cazul in care nu sunteti siguri de cantitatea de vitamina C din hrana, puteti adauga si in apa sau puteti cumpara acest amestec din magazinele de specialitate.

Fanul proaspat si de calitate este foarte important pentru porcusorii de Guineea si trebuie sa le stea permanent la dispozitie. Fructele si legumele au un loc fruntas in lista de meniu: mere ( fara samburi si coaja acestora ), morcovi, castraveti, ardei, salata in cantitati mici, rosii, porumb, banane, urzici, varza, iarba. Mancarea proaspata trebuie sa fie la temperatura camerei. Painea tare, dar fara mucegai, este indicata pentru ascutirea dintilor.

Dulciurile nu sunt indicate, pentru ca acestea contin mult zahar si aromanti daunatori pentru dinti, dar si pentru intregul organism.

Sunt porcusorii de Guineea animale ideale de casa pentru copii?

Porcusorii de Guineea sunt fiinte, care au nevoile lor. Copiii nu le pot recunoaste sau nu stiu sa le respecte. Un copil nu realizeaza marea responsabilitate pe care o are fata de un animal de casa si de cele mai multe ori sunt coplesiti de sarcinile pe care le au in cresterea micilor vietati.

Copiii trebuie sa contribuie la ingrijirea noului prieten, ii pot ajuta pe parinti la curatarea custii sau in hranirea acestuia. Observarea comportamentului, constatarea bolilor, ingrijirea, igiena presupun responsabilitati mari pe care doar un adult si le poate asuma.

Porcusorii de Guineea nu trebuie cumparati, doar pentru ca cel micut si-l doreste atat de mult. Cel putin unul dintre parinti trebuie sa fie un iubitor de animale si sa-si dea tot interesul pentru cresterea acestora. In acest caz, trebuie avute in vedere in primul rand interesul animalului si nu pe cel al omului!

Comportament

Cel mai ciudat comportament si cel care iese cel mai tare in evidenta este atunci cand porcusorii isi manaca blanita. Stiintific, acest lucru nu a fost elucidat inca, nu se stie cauza exacta, dar exista mai multe presupuneri:
- lipsa fanului ( cu toate ca si atunci cand in cusca este mult fan porcusorul nu renunta la acest obicei )
- subnutritie
- comportament dominant ( se intampla in cazul in care porcusorul care se impune ii mananca blanita celuilalt )
- factori psihici ( stress, plictiseala )

In cazul in care acest lucru se intampla frecvent, iubitorii acestor animale trebuie sa fie atenti ca porcusorii sa aiba suficiente ocupatii ( jucarii, trasee, lemne de ros, etc ).

Date despre porcusorii de Guineea

Cat de mult creste un porcusor? Cat cantaresc puii? Care este durata de viata sau temperatura corpului?

Provenienta: America de Sud
Durata maxima de viata: 15 ani
Durata medie de viata: 6 pana la 8 ani
Lungimea corpului: 20 - 35 cm
Greutate: Femela 800 g pana la 1200 g; Mascul 900 g pana la 1400 g
Masa creierului: 4, 5 g
Numarul nou nascutilor: 1 pana la 7; de obicei 2 pana la 4
Temperatura normala a corpului: 37, 5 �C pana la 39, 8�C

| Malina_8931 a răspuns:

Sa tinem cont de faptul ca sunt animale sociale, in habitatul lor natural traiesc in grupuri. Cei din captivitate se vor simti si ei bine, daca pot avea parteneri. Mentinerea contactului olfactiv si auditiv cu specia proprie este foarte importanta la aceste animale sociabile, prezenta partenerului/partenerilor va avea un efect pozitiv asupra sanatatii si comportamentului lor. Porcusorii de Guineea necesita si cauta contactul vizual/corporal cu ceilalti porcusori chiar si in perioada odihnei, pentru ei fiind linistitor faptul ca se pot vedea/simti si atunci cand se odihnesc. Cat de bine se vor intelege, depinde mai mult de caracterul (personalitatea) indivizilor, si mai putin de sexul lor. Se poate intampla ca unii sa se certe, sa fie mai putin prietenosi cu oricare porcusor pus langa ei, insa majoritatea va fi foarte incantat sa poata avea partener(i). Firea indivizilor - linistit, iritabil, agresiv, vioi sau timid -, varsta - pui, adolescent etc. - sunt factori importanti, dar conteaza si locul, terenul unde ei prima data se vor intalni, acesta influentand comportarea lor.

| ionutianis a răspuns:

Esti interesata de porcusor am eu unu gratis