| cuticaadrian2 a întrebat:

Buna TPU
astazi am cumparat o testoasa si nu mananca deloc, ce pot face?

8 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Las-o putin sa se acomodeze...doar nu o sa moara cu mancarea in fata numai de fricahappy

| Alexandru0007 a răspuns:

Dupa ce se relaxeaza, mananca eahappy

| Sup3rN0va a răspuns:

Sa se obisnuiasca cu locu, mediu..si asa mai departe o sa manance...
Dar conteaza si locu sa fie spatios...cam de 6 ori mai mare ca testoasa..si o insula, si apa mai mare ca ea sa isi poata baga corpu.Si cel mai important e lumina naturala.
Toate cele care le-am mentionat mai sus sunt obligatorii ca sa-ti traisca.

| prisacarul56 a răspuns:

Cred ca e problema acomodarii cu "noua casa". Putina rabdare si isi va reveni.Asa se intampla si cu pestisorii.

| MJ4everkingofpop a răspuns:

Pentru a manca testoasele au nevoie de caldura.
Ele mananca de obicei in apa deci apa trebuie sa fie calda ( intre 20 si 25 grade), dar ai grija : daca apa este prea rece sau prea fierbinte testoasa nu v-a vrea sa intre in ea( mi s-a intamplat si mie). Trebuie lasat-o o zi sa se acomodeze cu noua ''locuinta''.
Stai linistit pentru ca daca are toate conditiile( apa calda, o zona unde este nisip sau pietre, si mancare), v-a trai multi ani.

| cuticaadrian2 explică (pentru MJ4everkingofpop):

Multumesc
Apa este de 20 de grade, si mananca, i-am cumparat gammarus si creveti si ii plac foarte mult

| cuticaadrian2 explică (pentru MJ4everkingofpop):

Trebuie neaparat bec reptiglo 5.0?

| Akkerman a răspuns:

Trebuie sa se obisnuiasca cu noua casa, ai rabdare daca i fa vi tare foame va minca cind nu va uitati poate la ea big grin