| lovepusheen a întrebat:

Cainii de pe strazi(vagabonzi) supravietuiesc iarna? Daca da,cum? Nu va bateti joc, intreb asta din curiozitate :3.

Răspuns Câştigător
| AndreeaCF a răspuns:

Buna! Nu iti raspund pentru fundita sau mai stiu eu ce. Iti raspund deoarece imi place intrebarea ta. Cainii comunitari de regula sunt foarte adaptati pentru viata pe strazi. De cand se nasc, invata cum sa se adapteze de la mama lor, dar putini pui reusesc sa supravietuiasca in special pe timpul iernii, dar cei care au reusit, vor reusii cu brio sa faca fata celor mai grele incercari. In special cele cu hrana. Nu stiu daca ai observat, dar eu am vazut de multe ori caini comunitari traversand strada pe la zebra. Cu cat traiesc mai mult pe strada cu atat vor dobandii abilitati de supravietuire. Numai bine!

5 răspunsuri:
| cățelușa56 a răspuns:

Puii nu prea au sanse, dar cainii mari da. Ei se adapostesc langa blocuri sau poate ai vazut sunt si niste casute de caini in curtile blocurilor. De baut apa cred ca mananca zapada, asa mai face si cainele meu daca ii ingheata apa. Si de mancat gasesc ei paine, carne etc. Daca nu ai ce faci ai putea construi un cotet cu paie. Paiele le tin foarte mult de cald.

| CVE12 a răspuns:

Da,supravietuiesc,simplu:se duc in locuri calde, mancare gasesc in tomberoane sau de la oameni, apa sa nu zic

| Adrry00 a răspuns:

Parerea mea este ca depinde de rezistenta si de norocul fiecaruia. Unii caini, au imunitate mai buna si altii imunitate mai proasta, exact ca oamenii. Cat despre noroc, pe parcursul iernii unii caini isi gasesc niste protectori, sa zic asa, oameni care ii adapostesc, ii hranesc etc. Alti caini, de obicei cei mari sau mai putin draguti( in comparatie cu cei albi, puii etc.) nu isi gasesc protectori, si le ramane imunitatea. Deci mesajul este: unii supravietuisc, iar altii nu.Nu este o regula sa moara sau sa traiasca iarna...

| xelAlex a răspuns:

Cainii de pe strazi sunt trecuti prin viata ( cum se spune si la un om ) si isi port singuri de grija, dar unii mor (cei mici), isi gasesc singuri adapost, hrana (de la oameni, tomberoane) si au si apa.Nu-ti fa griji.

| theutika2299 a răspuns:

Caini vagabonzi supravietuiesc iarna deoarece se aduna mai multi in presupusade caini si se incalzesc.iar mancare gasesc prin toate locurile.iar anumiti oameni le mai arunca cate un colt de paine!