| angelwithgreeneyes a întrebat:

Buna!

daca s-ar face adaposturi pentru cainii vagabonzi ati face voluntariat?

funda!

Răspuns Câştigător
| herbalist a răspuns:

Evident ca sunt multi ca mine care ar face dar sistemul prost din tara noastra nu poate depasi aceasta conditie si pur si simplu nu se gandesc ca ar fi mai bine daca ar investi niste bani in castrare si in cateva centre in care sa fie ingrijiti asa cum se cuvine si cu ajutorul nostru ar putea trece cu bine si pe aceasta problema dar atat timp cat ei nu "trag" decat pentru sine nu vom reusi niciodata aceasta mare actiunewinking de ce statele abilitate din alte tari reusesc mereu ceea ce noi doar ne propunem si in care ne incurcam cel mai repede?

24 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu pentru ca urasc cainii.

| Sânzăăă a răspuns (pentru AdelinaC):

Insensibilule straight face

| AdelinaC a răspuns (pentru Sânzăăă):

Fiecare cu firea luihappy Mi se pare normal sa faci voluntariat pentru animalele pe cale de disparitie, dar pentru niste caini care se gasesc pe toate drumurile si de care oamenii de abia asteapta sa scape este cam aiurea.De cele mai multe ori oamenii se ataseaza de animale, iar nu animalele de oameni.Noi suntem cei care incercam sa-i transformam in niste prieteni pe cand ei nu vor decat mancare de la noi.
Mai bine v-ar pasa de oameni, de copii, de batrani, ei chiar au nevoie de ajutor si chiar fac parte din viitorul nostru.

| angelwithgreeneyes explică (pentru AdelinaC):

Poate ne poate pasa si de copii si de bartani in acelasi timp, te-ai gandit?

esti la fel de insensibil/a la fel ca majoritatea oamenilor din aceasta tara!

sa iti fie rusine si tie si celorlalti oameni care gandesc ca tine!

| AdelinaC a răspuns (pentru angelwithgreeneyes):

Cum am mai zis..fiecare cu firea luihappy. Sunt sigura ca daca majoritatea ar fi fost ca mine nu ar mai fi existat caini pe strada.Sunt de acord sa ai caini, dar la tara, la curte nu pe strada unde circula atata lume.Noaptea iti e si frica sa mergi pe strada ca te latra si te musca.Si este de ajuns unul sa te simta ca sare toata haita.Ai fost vreodata la un spital gen Colentina sa vezi cata lume vine acolo muscata de caini? Te miri numai cate cazuri exista si oamenii tot cainilor le iau apararea...

Nu am nimic cu cei care au caini acasa.pot oamenii sa aiba de sa nu mai incapa ei in casa din cauza cainilor dar cand ies cu ei pe strada sa si-i tina in lesa pentru ca daca unii ii rasfata(sa nu ma exprim urat)altora poate ca le este frica si nu ii suporta. Daca intr-adevar va pasa de caini de ce nu-i luati cu voi in casa? Asa ii tineti aproape de voi si ii scapati si pe cei carora le este frica de ei.

| angelwithgreeneyes explică (pentru AdelinaC):

Bine... dar boschetarii de ce stau pe strada, sa ne pese de oameni?

de ei nu ti-e frica cand umblii noaptea pe strada?

ca iti e frica sa nu iti dea cu un ciocan in cap sa te omoare si sa-ti ia si banii?

oricum, cainii sunt provocati sa muste!

pe mine m-au muscat de cand eram mica si pana acum cam 20 si ceva de caini, dar tot ii iubesc!

bunica mea cand a venit de la munca la schimbul 2 un boschetar drogat vroia sa-i dea cu un fel de bat in cap, l-a bagat in puscarie pe ala, de ei de ce nu ti-e frica?

noua ne e frica de cainii pe care ii batem cu pietre si ii omoram!

| Sânzăăă a răspuns (pentru AdelinaC):

Lasă-te. Mulţi îşi găsesc afecţiunea prin animale, mai repede o să vină el să-ţi ţină companie decât un copil sau un bătrân oh go on.

| Sânzăăă a răspuns (pentru AdelinaC):

Şi apropo, ce bătrâni? Îmi vine să-i bag undeva straight face, acum 2 zile am ieşit în oraş cu nişte treburi, şi am întrebat un bătrân cât e ceasul, ghici ce? mi-a zis să mă duc dracu şi m-a băgat in şti tu ce :]. Au cu capul. Dar un copil? Care vine şi-ţi zice: ce bombă eşti, ce ţi-aş trage-o? Ăia ce copii sunt? Mă piş pe oamenii ăştia care se gândesc doar la sex şi înjurături oh go on. Mai bine o fiinţă necuvânţătoare care nu te critică şi îţi alină sufletul decât un om crud şi insensibil.

| AdelinaC a răspuns:

Sânzăăă acum nu stiu care e mai insensibila dintre noibig grin.Sincer nu vad cum sa iti aline sufletul un caine care te latra.Iar nu toti copii sunt la fel, crede-ma, am fost voluntara la cateva centre de copii si in foarte mare parte sunt niste scumpi, doar au nevoie de atentie si afectiune.
Inteleg ca iubesti animalele, ok dar acum nu trebuie umanizate.Am avut si eu animal de companie(nu caine, evident) si inteleg tendinta asta de a transpune prietenia prin intermediul unui animal, insa daca stai sa te gandesti animalele nu inteleg, nu au sentimente asa cum am vrea noi oamenii sa aiba.Ele stau pe langa noi pentru hrana sau pentru ca le facem sa se simta bine...asta nu inseamna ca simt ele cumva recunostinta fata de noi.Ia treci tu pe langa o pisica de exemplu fara sa ii arunci mancare.Te mai iubeste? Sau dupa ce o hranesti un timp nu-i mai da mancare si pune pe altul sa o faca..sa vezi cum isi schimba si ea prietenul atunci.Lucru valabil cu toate animalele...ele nu vor inlocui niciodata un om chiar daca noi asta vrem.

angelwithgreeneyes cand ti-am raspuns prima data am facut-o ca sa vezi ca nu toata lumea umbla dupa caini.Am vrut sa vezi mai multe opinii si nu doar raspunsuri date pentru funda.
Nu imi este frica de boschetari pentru ca daca nu mergi pe langa ei si ei nu observa ca ai ceva de valoare la tine nu te baga in seama.Trebuie sa stii pe unde sa mergi ca sa ii ocolesti.
Cainii nu te latra/musca doar cand sunt provocati. Uite eu cand trec pe strada pe langa un caine simt cum mi se inmoaie picioarele si mi se raceste tot corpul.Toti cainii pe langa care am trecut ori ridicau capul si se uitau dupa mine(asta in cazul in care mai e lume pe langa mine si ma duceam repede dupa un om)ori incepe sa latre si se repede la mine(si atunci trebuie sa intru repede intr-un magazin).Cum sa imi placa acum cainii? Vreau sa scap de ei sa merg odata linistita pe strada.Se zice ca suntem oameni civilizati in ziua de azi dar pe unde te uiti sunt numai caini pe strada...In ziua de azi nici in parc nu poti sa te duci sa te plimbi linistit ca vin,, catelusii"dupa tine.Ce sa mai zic de iarba..pe langa faptul ca e murdara se hartii/sticle este si de nevoile de la animale(in special caini)

| Sânzăăă a răspuns (pentru AdelinaC):

Dacă tu atâta poţi vedea că latră, f****-ţi copii. :]
Nu toţi sunt la fel, doar ăia care au o educaţie, dar şi ăia sunt plini de 'fiţe'.
Şi nu trebuie 'umanizate', serios? Ele de ce mai există dacă nu trebuie să le 'umanizăm'? Am inceput să urăsc copii şi ştiu c-o să sară unu/una : Şi tu ai fost copil, şi da, şi eu am fost, dar nu m-am gândit nici odată să mă duc la unu să-i spun că e 'bunoc' că aş fi scalava lui doar ca să mă... Şi : nu au sentimente?:]] serios? Dar cine are, copilaşii ăia ce săracii nu au ce să facă decât să stea toată ziua in faţa calculatorului şi să se joace counter strike?raised eyebrows Inţeleg că există câini ce muşcă, dar nu o fac 'intenţionat', au fost batjocoriţi şi loviţi de 'copilaşii' ăia pe care-i crezi tu 'ingeraşi', s-au săturat bieţii. Şi ce dacă vin căţeluşii după tine? Mulţi caută afecţiune. Dar le daţi cu picioru. şi ' ce să mai zic de iarbă ', unde vrei să-şi facă treburile dacă majoritatea nu au in stăpân. Majoritatea copiilor din ziua de azi se gândesc la sex, există nişte ingeraşi care sunt cuminţi, dar mai rar.
P.S: Animalele sunt mai bune decât : un boşorog arţăgos sau un copil care-ţi aruncă priviri gen: ce te-aş... până ţi-ar sării ochii straight face

| Taeron a răspuns:

Mie mi-e cam frica de caini, dar as incerca sa ajut oricum nu ce pot. Aprovizionare cu mancare, apa, nu neaparat sa intru in contact cu ei direct.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Eu una da imi pllaaaac fffff mult cainii

| angelwithgreeneyes explică:

Pai... am vrut sa intreb
de aceea

| TpuNoName123 a răspuns:

Da!
Ar fi un lucru bun.

| ea_6589 a răspuns:

DA! normal!

| BabyDoll a răspuns:

Clar Nu!

| killmesoftly a răspuns:

Da de ce:?:S

| yinna a răspuns:

Eu cu SIGURANTA asi intra in voluntariat mai ales ca este vorba despre niste suflete assaa de calde

| nikol_8225 a răspuns:

DA! Tinand cont ca sunt niste animale fara aparare, mici si foarte foarte frumoase:X:X:X:X:angryfundapuppy dog eyes)

| daniela36783 a răspuns:

Eu nu ca sunt pre mica dar cred ca ce care pot ar tebui sa ii ajute pentru ca caini fac parte din viata noastra

| Sofia07 a răspuns:

Ohh da. Ador cainii.

| moraruvictorash a răspuns:

Pai desigur,unii ciini pot suferi de turbare si vreau sa mentionez ca sunt destul de periculosi,purtatori de virusi, boli infectioase, e si normal ca ar trebui sa existe astfel de adaposturi. funda?big grin tongue

| Kissly_6635 a răspuns:

Da, eu cred ca si caini au sentimente si cum suferim noi toti poate sufera si ei! Si ador toate animalele chiar miar place un adapost

| RalucaP a răspuns:

Da,da,da!