| m0n1kmara a întrebat:

Care este diferenta dintre sterilizare si castrare?

6 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Sterilizare-Nu mai poti procrea.
Castrare-Nu mai poti face sex. Funda?!

| 1Q a răspuns:

Sterilizarea se face la vasele si veselele de bucataria pentru a indeparta contaminare cu micro organisme ce pot produce toxiinfectii alimentare grave
adica spalarea vaselor si instrumentelor de bucatarie, iar castrarea se face la caini si pisicile vagaboande de ep strazi pentru a nu se putea inmulti

| Matt24 a răspuns:

Castrarea se face doar la masculi prin indepartarea organelor generatoare de celule reproducatoare(testicule la mamifere).Din aceasta cauza termenul de castrare nu se poate aplica si pentru femele,deci acolo se foloseste termenul "sterilizare", care poate fi folosit in loc de castrare fiindca inseamna acelasi lucru, a face inapt pentru procreare.

| DanAmarandei a răspuns:

Nici una, doar ca primul e folosit in cazul femelelor iar al doilea in cazul masculilor.

| Gangsta a răspuns:

Steril adica nu e abt pentru a procrea, a da nastere, iar castrat se taie organele barbatesti pentru a nu mai putea simti nevoi sexuale

| DC2 a răspuns:

De principiu nici una. Sterilizare e termenul medical, castrare e termenul popular. Rezultatul e acelasi: respectiva finta nu se mai poate reproduce.