| Dreamy a întrebat:

Daca ii fac pisicii operatia de sterilizare mai este necesara si operatia de castrare pentru a nu intra in perioada de imperechere? La masculi e la fel?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Sterilizarea are partile ei bune dar are si inconveniente.vad ca nimeni nu ti-a spus asta.riscul cel mai mare,dupa sterilizare este ca,fie ca e pisica,fie ca e motan, vor face pietre la rinichi.din aceasta cauza va trebui foarte mare atentie la ce ii vei da de mancare. sper ca veterinarul iti va explica el cum sta treaba. daca nu, intreaba-l tu...

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Operatia facuta pisicilor (femele) se numeste sterilizare, cea facuta motanilor se numeste castrare. Practic castrare=sterilizare= scoaterea organelor reproducatoare. Doar ca la masculi se foloseste castrare si la femele sterilizare. Nu se pot face amandoua, pentru ca nu cred ca pisica ta are si organe masculine si feminine. La femele se scot ovarele si uterul, iar la masculi testiculele.
Femelele sterilizate si motanii castrati nu mai intra niciodata in calduri.
Legat de pietre la rinichi... E bine sa le dai apa plata, nu de la chiuveta sau din fantana. Si mancare speciala pentru pisici sterilizate.

| luciana200972 a răspuns:

Operatia de sterilizare si/sau operatia de castrare este una si aceeasi, si se face pentru ca pisica sa nu mai faca pui. cea din poza este pisica ta? vreau si eu unaa asa alba si pufooasa

| elizabeth a răspuns:

Pai daca o sterilizezi numai ai nevoie de castrare, eu asa stiam.

| cosmin21 a răspuns:

Cum castrezi tu pisica? ca doar nu are oo.

| BiaBby a răspuns:

Operatie la mata? Interesant.