| florentina_2607 a întrebat:

Care este diferenta dintre sterilizare si pasteurizare?

2 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Sterilizarea este un proces termic de distrugere a sporilor unui produs sau aliment prin utilizarea temp peste 100 grade celsius.
Pasteurizarea = sterilizare partiala, fiind distruse doar formele vegetative prin coagularea proteinelor la temp. sub 100°C.

regis
| regis a răspuns:

Sterilizarea presupune distrugerea microorganismelor si se efectueaza prin diverse metode (fierbere, expunere la caldura, expunere la ultraviolete, spalare cu alcool, iradiere etc.) in timp ce pasteurizarea este o metoda de conservare a alimentelor, prin incalzirea lor rapida pana la o anumita temperatura, urmata de o racire brusca.