| Ioanarss a întrebat:

Bună, TPU! Ce îmi trebuie dacă vreau să mă apuc de vlog și să fac poze cât mai profesionale, vreau detalii despre echipament etc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru vlogging ai nevoie in primul rand de inspiratie, sarm, si de subiecte cat mai originale.
Te-ai gandit pe ce vrei sa te axezi? Moda, sanatate, sport,...
Daca nu transmiti ceva original si suficient de atragator incat sa ti se duca vestea, va fi doar o experienta si atat, nu vei castiga nici bani, nici faima.
Un canal bun isi face reclama singur, nu are nevoie de promovare.

Pentru poze, ai nevoie de un DSLR chiar si entry level, dar de preferat din categoria de mijloc. Nu conteaza atat de mult firma (Sony, Canon, Nikon).

Pentru filmat, as merge pe Canon sau Panasonic, tot DSLR.
In ambele cazuri important e obiectivul.
Cauta un obiectiv cu deschiderea diafragmei cat mai mare.
Asta inseamna sa aiba un f/number cat mai mic. (f/2.8 ar fi ok, f/6.3 reprezinta un obiectiv slab).

Ar merge la fel de bine un ActionCam de calitate, si in felul acesta iesi mai ieftin:
GoPro Hero 5 Black sau Hero 7 Black

Sau un telefon de top de la Samsung sau Huawei,
Insa nu recomand telefoane scumpe pentru lucru. Mai mult de 3 ani nu tin (au producatorii grija de ele, prin update-uri)...
Un DLSR de care ai grija te tine cel putin dublu sau chiar mai mult.

Ai nevoie de un PC relativ puternic pentru editat.
(presupunand ca filmezi 1080p). (la nevoie te descurci si cu unul mai slab dar va dura mult timp randarea, adica exportul clipului final).
Iti mai trebuie un monitor, preferabil 24inch.
Programe de editat gasesti si gratuite, chiar foarte bune: Blender sau DaVinci Resolve Free. Nu are rost sa folosesti ceva mai sarac in optiuni (Filmora, HitFilmExpress, sau alte jucarii de gradinita), daca vrei rezultate de calitate.
Exista inca un soft foarte bun, dar varianta lui gratuita e limitata la rezolutie HD (1280x720) - LightWorks Free.

https://www.blender.org/download/

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

Un microfon de tip condenser cu diafragma medie sau mare e de preferat.
Daca nu ai buget (cele mai ieftine trec de 150 euro) merge si un microfon dinamic.

Mai ai nevoie de minim 1 lumina de studio, fara lumina extra filmarile sunt de regula dezastru.
Vezi aici
https://youtu.be/n4E2uVsSlCY?t=299

Placa de sunet dedicata, mixer, boxe scumpe - sunt mofturi.

1 răspuns:
| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si ti-ar fi foarte utile cateva panouri fonoabsorbante pe pereti, mai ales daca te gandesti la cantat.