| SV3N a întrebat:

ce trebuie sa fac pentru a obtine o arma de vanatoare precum Mossberg Patriot sau de auto aparare si daca aveti sa-mi recomandati alte arme de vanatoare (cu luneta) sau de auto aparare.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai trebuie sa ai minim 18 ani si poti obtine arme de tip neletale doar notificand politia si cu anumite documente obtii autorizatie. Pentru arme letale trebuie sa ai permis si este mai complicat. Acesta se obtine mai greu. Trebuie sa fie si un motiv, sa n-ai cazier, sunt multe care se cer. La armele de vanatoare trebuie sa faci si stagiu o perioada (2 ani cred).
Ca sa te documentezi mai bine citeste pe site-ul politiei romane. http://bit.ly/2KX1zLY

| Carter_Flore_1999 a răspuns:

Pentru arma de vanatoare ai nevoie de un stagiu de minim 2 ani iar pentru o arma de auto-aparare sunt alte conditii. Daca este neletala, ai sau nu nevoie de autorizatie, in functie de arma. Daca arma este letala, ai nevoie de un permis de port-arma care se obtine in anumite conditii. Le poti gasi oriunde pe internet daca doresti. In ambele cazuri trebuie sa fi major si sa nu ai antecedente penale. Sper ca te-am lamurit. O seara linistita!