| Wheizii a întrebat:

ce arme de auto-aparare dar legale stiti?

Răspuns Apreciat de Editori
| Skippy223 a răspuns:

"Arme" de auto-aparare pe care poti sa le cumperi legal sunt sprai lacrimogen sau aparat cu electrosoc (taser).
Problema e urmatoarea: Nu ai voie sa le porti cu tine in transport public, zone special amenajate, manifestari. Daca esti prins cu ele in buzunar sau in poseta, poti sa primesti inchisoare de la 6 luni la 2 ani. (Codul penal, art.372)
Daca o sa le folosesti contra un agresor, dar agresorul este ranit (grav sa zicem?) risti sa fi anchetat de politie.

Si ca final, trebuie sa ai 18 ani ca sa poti sa cumperi spray sau/si aparate cu electrosoc (taser)

| minrest a răspuns:

Cred ca spray-ul e destul de bun. Daca mergi la concert, teatru sau protest nu ai decat sa il lasi acasa. Iar in mijloace de transport il tii, ca sa il ai dupa ce cobori, dar nimeni nu isi poate da seama ca il ai la tine.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate-s legale daca ai acte pentru ele. Cele ce n-au nevoie de acte sunt spray-ul lacrimogen si aparatele cu electrosoc.

| Gimmy97 a răspuns:

Aka-47winking