| qwertyu76 a întrebat:

cum pot stii la papagali nimfa care e fata si care e baiat, am auzit ca cel cu penele galbene este baiat si cel cu penele gri este fata, desi eu cred ca se afla dupa culoarea narilor deasupra ciocului. Voi ce credeti care e fata si care e baiat?

1 răspuns:
| ARF a răspuns:

Ai dreptate cu penele. Asa este. Poti sa ii mai deosebesti dupa factul ca acel punct rosu din obraz este mult mai intens la mascul decat la femela. Iar femela are penele cozii mai colorate fata de cele ale masculului.
De obicei, dupa culoarea narilor deasupra ciocului este pentru perusi si porumbei.