| Ioana2007 a întrebat:

Cum se ingrijeste un caine Jack Russell Terrier?

Fundaaa

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Mancare ar fi indicat sa ii dai din cabinet..pedigree sau chappy sau orice alta mancare din supermarket sunt daunatoare pentru micuti pentru ca fac alergii, dermatite sau otite.
Daca stai la curte si nu prea ai beton ar fi indicat sa ii tai unghile...adica sa mergi cu el la cabinet la cateva saptamani sa ii tai unghiile.
Urechiusele trebuie cam saptamanal curatate.Pe o bucata de tifor curat( cumperi din farmacie cu 10 lei o gramada) o umezesti putin si o storci foarte bine.o infasori in jurul degetului si ii stergi doar pavilionul... fara vata ca ramane in urechi si face otite..Si noi oamenii ar fi bine sa nu mai folosim betisoare de urechi din acelasi motiv.Plus ca degetul tau e gros si nu prea are cum sa ajunga la timpan...
Mai poti sa ii cumperi o perie sa il perii si ca sa aiba o blana frumoasa si sanatoasa ii dai ulei de somon( gasesti in cabinetele veterinare si o sticla e cam 100 de lei dar te tine muult si bine)
Vaccinurile sa fie facute la zi si sa nu intarzii la vaccin... daca zice medicul 16 zile 16 sa fie..cat timp se fac vaccinurile ar fi indicat sa nu iasa afara sau sa ia contact cu alti catei..pe strada sau chiar in curte pot fi virusi si saracutu sa faca parvoviroza sau jigodie care sunt boli mortale si foarte putini catei scapa..CA sa isi faca efectul vaccinul trebuie in jur de 16-20 de zile.
In rest ei sunt catei foarte energici si cand il lasi singur iti recomand sa ii dai multe jucarii ca sa nu se plictiseasca. daca stai la bloc scoate chestia aceia care piuie ca o sa o ia razna vecinii de la atata piu piu piu piu laughing
Baie ii faci doar cand e necesar si de preferat vara cu apa calduta.
Daca chiar e foarte murdar pe timp rece ii faci baie cu sampon de catei si il ti in casa o noapte intreaga.
Cand iesi cu el afara ar fi bine sa fie imbracat..trecerea brusca de la 22 de grade din casa la - 3 e un soc pentru el si saracutu se poate racii.
Sa te bucuri de blanos!

| Ioana2007 explică (pentru Rocsid):

Stau la bloc si ca mancare ii dau Acana

| Rocsid a răspuns (pentru Ioana2007):

E mancare buna acana. daca vrei sa o schimbi sa o faci treptat..si sa amesteci cu noul sortiment o perioada si dupa cateva zile sa ii dai celalalt sortiment pur necombinat.

| Ioana2007 explică (pentru Rocsid):

Pai nu as vrea sa o schimb deocamdata. Deja l am si dresat. Stie sezi, culcat si mai lucram la asteapta. Si sa nu uit ca stie si cand il strig pe nume sa vina la mine

| Rocsid a răspuns (pentru Ioana2007):

Ohhh..sunt catei asa isteti...
https://www.youtube.com/watch?v=P9Fyey4D5hg

5 răspunsuri:
| danutz2006 a răspuns:

Buna,
Gasesti mai jos cateva link-uri unde poti citii informatii relevante despre aceasta rasa de caine. Sper ca te vor ajuta.
http://www.pet.veterinarul.ro/jack-russell-terrier
http://www.toateanimalele.ro/caini/rasa-de-caine-jack-russell-terrier/
http://www.animale.ro/caini/jack-russell-terrier

O zi frumoasa,