Întrebare recomandată | Stoian_Stefan_1995 a întrebat:

Sunt Ștefan. Sunt intr-un scaun rulant am nevoie de un câine. Ce rasa sa aleg labrador mascul sau jack Russell terrier mascul sau femela?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Labrador

| RoCkKiD a răspuns:

Din cate stiu Jack russell-ul e un caine foarte hiperactiv care are nevoie de multa miscare si tinde sa fie obositor pentru stapani. Nu stiu exact care sunt rasele cele mai bune pentru a fi insotitori dar as recomanda ceva usor de dresat, de talie medie: collie, labrador, golden retriever, malinois, ciobanesc german.

Dintre cele 2 eu as lua labradorul oricand.

| 1231242 a răspuns:

Credean ca ai nevoie de caine insotitor doar daca esti orb.

| teamleader a răspuns:

Românii imobilizati în scaun cu rotile sau cu deficienţe de vedere şi auz vor fi ajutaţi de câini. Dresajul va fi plătit de stat, au hotărât parlamentarii. Instruirea unui singur câine de rasă costă câteva sute de euro. Câinele oferă afecţiune şi acceptare necondiţionată, ceea ce pentru o persoană cu dizabilitate e foarte important. Câinele nu vede handicapul, nu judecă. O persoană în fotoliu rulant poate avea tendinţa să se izoleze social. Câinele face un fel de activare comportamentală. Câinele trebuie scos afară, te întâlneşti cu cineva, şansele ca cineva să interacţioneze cu tine atunci când ai un câine în lesă sunt mult mai mari decât atunci când mergi singur pe strada.
Dresajul unui câine care urmează să fie ghid durează câteva luni şi costă până la 200 de euro. Atât va plăti statul pentru fiecare român cu dizabilitate care solicită un astfel de câine. La care se adaugă câteva sute de euro, preţul animalului, dacă acesta este de rasă. Parlamentarii au fost de acord ca patrupezii ce sunt ghizi să fie incluşi în programul naţional de integrare a persoanelor cu dizabilităţi. Cred ca merita sa te interesezi de acest program si sa faci si ceva economii.

| teamleader a răspuns:

Pe Animal Planet poti vede exact ce caini folosesc cei cu probleme. Iti faci o parere si de acolo apoi cauti sa intri in acel program amintit de mine aici, platit de stat pentru caine si dresaj si cred ca ai rezolvat ceea ce te preocupa cu costuri zero sau f.mici.Success

| imibatpisica a răspuns:

Buna stefan, eu ma numesc stefan. sugerez sa nu iti iei caine. ai putea sa incerci sa iti iei picioare

| Mitzi2007 a răspuns:

Eu iti recomand Labrador sau Golden Retriever.