| Steluta444 a întrebat:

de curand mi-am luat o catelusa de rasa Pitbull in varsta de 6 saptamani si este foarte foarte activa.
Cand se juca musca din joaca dar acum musca foarte foarte tare ..Ma musca de mana de picioare de unde apuca ..Si am incercat sa o ating usor cu palma peste nas pentru a intelege ca nu este voie sa muste.Dar mai rau am facut pentru ca ea musca si mai tare.
Va rog sa-mi spuneti niste remedi sau sfaturi exercitii care sa le aplic cu ea sa nu ma mai muste si sa o invat ca nu este voie iar eu cand ii zic ca nu este voie sa se opreasca, sincer nu vreau sa ma domine asa ca va rog sa ma jutati cu sfaturi ..Si inca ceva daca stiti anumite exercitii sau jocuri care pot sa le fac cu ea acum la 6 saptamani.
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Intra pe Facebook in grupul Amstaff&Pitbull. Te vor ajuta cei de acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia treci pe la dresaj cu puiutul, cei mici fac ravagii, mai bine il dresezi de mic, decat la maturitate sa nu te poti intelege cu el, cand iesi pe afara cu el, la 5-6 luni, neaparat botnita si ham, altfel nu ai voie, sunt caini de rasa agresivi!

| Daniel9988 a răspuns:

E inca pui.Gandeste-te la un bebe mai mic de un an...Te trage de par, urla, zgarie etc.Si lui nu ii dai peste nas.E firesc la 6 saptamani sa faca asa. Daca ar fi fost mama ei asa s.ar fi jucat impreuna, cu fratii si surorile ei.Si eu am caine si la fel facea la inceput.Ia o minge de la petshop. Poate face multe

| Rocsid a răspuns:

De fiecare data cand te musca mai tare tu urla tare..auuu si ridicate si pleaca...cu timpul o sa inteleaga ca iti provoaca durere si o sa devina mult mai gentila.
E inca mica si trebuie extercitiu mult.
Poti incepe cu dresajul de baza usor usor( sezi, culcat, da noroc) si iti recomand ca si recompensa sa fie o jucarie sau pupici..doar daca chiar nu doreste sa execute comanda incearca cu gustari pentru catei dar nu mai mult de 3 biscuiti pe zi( eu personal nu sunt de acord cu biscuitii din comert deoarece contin o gramada de prostii care le afecteaza pielea si urechiusele). Poti sa ii dai bucatele de pui fierte sau vita..NICIODATA PORC( fac dermatite oribile)
Daca o bati dupa ce musca risti sa devina agresiva cand o sa fie mare( dar asta depinde foarte mult de personalitatea catelului..am intalnit si multe exceptii)dar crede-ma ca dupa ce musca o ignori cam 20 de minute si nu te uiti la ea si nici nu vorbesti si nici nu o atingi ca si cum nu ar fi existat o sa inteleaga..si al meu blanos ma capsa de numa si acum cand aude AUU nu doar ca se opreste din muscat ci si linge zona pe care a muscato.
O sa isi schimbe dintii si o sa se mai linisteasca pentru ca o sa o doara.
Tutoriale de dresaj gasesti pe Youtube...s-ar putea sa nu functioneze o anumita tehnica la ea si atunci cauti alt mod de dresaj si abordare a catelului.
Eu pentru culcat la al meu catel am incercat vreo 3 metode pana sa inteleaga si nu e prostut.I-am aratat odata cum se deschide sertarul si de atunci se serveste singur cu jucarii si alte prostioare.
Spor si sa te bucuri de micuta!

| FaraNume00 a răspuns:

Ea cand te musca de fapt crede ca se joaca... Du.o la dresat de cand e mica ca atunci cand va fi mare SA te asculte... Nu stiu Daca stii SA rasele astea in general Cand se fac Mai mari au cateodata apucaturi Si cu stapanul. Bafta tu decizi ce faci.

| RK_Casi_1991 a răspuns:

Eu asa am facut, am luat o zgardā si tot l am lovit cu ea. si acum cand o vede ii este frică de ea.