| 12MeGusta a întrebat:

Buna TpU.De curand o sa-mi iau un catel si vreau sa-l dresez,stiu metoda traditionala ca ii zici sa faca acel lucru si il recompenszi dar as vrea ceva mai explicit si fara site-uri, gen:as vrea sa stiu cum sa trec de la o comanda la alte cefac daca nu poate sa invete

Răspuns Câştigător
| loreley24 a răspuns:

Aduce ziarul>puneti-I un ziar in gura. tineti-i botul inchis si masati-I barbia, pana cand intelege ca trebuie sa tina ziarul. daca il scuipa, spuneti-I tare NU. daca il tine dati-I o recompense.pasul urmator>asezati ziarul pe o perna(mai tarziu il veti pune pe podea), pana cand patrupedele dvs. Isi va da seama ca trebuie sa-l ia de acolo. dupa ce a indeplinit pasul 2 cu bine, puteti sa aruncati ziarul la distanta.
Sa salute>luati laba in mana stanga si miscati-o usor in sus si in jos, in acest timp faceti cu mana dreapta gestul de salut, si comandati-I sa-l imite.
Funda?