| Dizzydizz a întrebat:

Care e cea mai buna metoda pentru un pui de catel sa se invete sa isi faca nevoile doar intr un loc?

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Banuiesc ca vrei sa-l inveti sa faca pe un covor din ala absorbant pentru catei. Eu am invatat-o pe bichonica mea in 4 zile sa faca numai pe covorul ala.
Faza e in felul urmator: cateii mici fac pipi f des pentru ca au vezica mica, dar cu siguranta vor face pipi imediat dupa somn, dupa joaca si dupa ce mananca si bea apa. Asadar, cand il vezi ca se trezeste ia-l in brate si pune-l pe covorul lui. O sa se intinda putin si apoi in mai putin de 1 minut sigur face pipi. Daca face acolo, lauda-l si mangaie-l. Daca e mancacios din fire, da-i si un biscuit pentru catei sau chiar si o bobitza de-a lui. Daca nu vrea sa faca acolo, lasa-l sa se duca unde vrea el (daca il tii cu forta acolo, va uri locul si nu-l mai inveti in veci), urmareste-l si lasa-l sa faca unde vrea el. Imediat dupa ce termina ia-l in brate si pune-l pe covor. Cearta-l un pic. Adica spune-i pe un ton suparat ca acolo trebuie sa faca si arata cu degetul. Iti dai seama ca nu intelege cuvintele (poti sa-l injuri si de ma-sa), dar va intelege ca te-a suparat. Apoi ignora-l cateva minute. Va intelege ca a gresit si ca te-ai suparat pe el.
Apoi, pe viitor fii consecvent. Faci la fel dupa fiecare masa, dupa joaca si dupa somn. Daca ai rabdare si te tii de capul lui, in cateva zile ar trebui sa invete.
Eu asa mi-am invatat catelul si am reusit in 4 zile. Dupa ce a invatat, chiar si noapte se dadea jos din pat, se ducea pe covorul ei, facea pipi si venea inapoi in pat.
Bafta!

| Anca a răspuns:

Intr-un anumit loc, anume?

Banuiesc ca afara.
Da-mi detalii ca asa nuºti pot spune.

| aleksy a răspuns:

Si eu as vrea sa aflubig grin

| kidblue_9796 a răspuns:

Cu ajutorul covoraselor absorbante, iar acolo unde si-a facut inainte nevoile pui putina esenta de vanilie(pe langa faptul ca miroase foarte frumos va impedica catelusul sa si faca nevoiele acolo), sper ca ti am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sal inveti asa ceva intr-un scurt timp trebuie repetat multe zile trebuie sal duci u in acel loc de fiecare data cand face ceva dupa ce termina incearca cu un servetel sa iei (rahatul laughing ) si sal duci in locul unde vrei sal inveti asa se obisnuieste

| Happyness a răspuns:

Nuu cand il trece poate se ascunde sau cev, si cand vezi il duci si`; pui acolo daca pleaca stai cu el acolo pana face