| Alina140663 a întrebat:

Buna TPU...deci: ieri am prins un perus albastru matur, era foarte slabit si infometat si ud pentru ca era de vreo 2-3 zile afara, asa ca l-am prins usor. atunci imi statea pe deget, dar acum dupa ce l-am pus intr-o colivie si ia-am dat sa papa si dupa ce s-a odihnit o noapte, nu imi mai sta pe deget, dar nici nu zboara haotic prin colivie. mentionez ca este matur dupa cum il vad are vreo 2 anisori. a cantat a explorat colivia deci da semne ca ii place noua casa. dar m-am simtit atat de bine cand imi statea pe deget si as vrea sa-l dresez, dar nu stiu cum. voi cum l-ati dresat pe al vostru [cei care au perusi]. mersi:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X anticipat

Răspuns Câştigător
| MegaGiovannY a răspuns:

Pai la perusi maturi este cam greu sa stea dar poti sa pui putina hrana care ii place lui pe deget sia tunci el se va urca.si cand da semne ca vrea sa plece mai pune putina hrana.si tot asa.asa el se va obisnui cu tine si te va asculta.dar dai doar o singura data pe zi pe deget.findca s-ar putea daca ii dai de mai multe ori sa te ciupeasca de el(de deget)