| Alexandraa171 a întrebat:

Eu mi-am cumparat un Hamster pe nume Rozy.O am de ceva timp(aprox. 4 saptamani). Cand ma apropii de ea si ii spun,,Rozy, Ce faci?,, Vine langa mine si ma miroase.Cand pun mana in cusca vine sa ma miroasa si dupa fuge de nu mai poate.Am avut rabdare cu ea vreo 3 saptamani si stau numai langa ea dar nimic.Am citit pe net cum sa fac sa stea dar nimic.VA ROG SA MA AJUTATI.DAU FUNDA!:**

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Se simte amenintata, de aceea face asta! Ai grija sa nu ai ceva in camera care sa o sperie.Nu te mai juca cu ea in continuu, poate nu o sa iti placa neaparat ce iti voi spune, dar trebuie totusi sa intelegem ca nu sunt jucarii, sunt animale! Cand tu te tot joci cu ea ii provoci stres si nu o lasi sa se adapteze noului mediu! Da-i pace si ai sa vezi ca ii va fi mult mai bine! Faptul ca fuge de tine inseamna ca nu ii place cum te joci tu cu ea, doar scoate-o de acolo din cusca, o mangai 5 minute si o pui inapoi si o lasi in pace, nu ii face bine atata agitatie!

3 răspunsuri:
| irinuk28 a răspuns:

Incearca sa o scoti din cusca si sa te joci cu ea din pat.Las-o mai libera sa cunoasca si ea mediul cu care are de-a face.Cu animalele tinute inchise, e mai greu sa te imprietenesti.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
Hamsterul meu sta, chiar ii dau drumul prin camera si cand aide usita de la cusca, se intoarce. Eu o am de mica.a ta cat are?
Mai ai rabdare, stai mai des cu ea etc. Sa nu ii dai drumul, ca poate fuge...a mea este invatata.

| livana a răspuns:

Daca e fata ii trebu un baiat de aceea vine te miroase si apoi fuge daca tu esti baiat inseamna ca se teme dar daca esti fata vede ca nu esti baiat si fuge deoarece ii trebu un.