| MomaieLoveGogaie a întrebat:

Eu mi-am luat ieri din piata un pui de perus(are cam 1 luna). Nu e prea prietenos.Cand bag in mana in cusca, el se fereste si nu ma lasa sa il mangai, iar cand il scot si il tin la piept se tot zbate si vrea sa se elibereze.Cum as putea sa il fac sa se ataseze mai usor de mine? Cand as putea sa il las sa zboare liber prin camera? Cum as putea sa il invat sa vorbeasca? De cate ori pe zi ar trebui sa ma joc cu el in asa fel incat sa nu il "sufoc" cu atentie?

Funda.

4 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Fa asta in fiecare zi(sa-l scoti din cusca si sa incerci sa-l mangai tandru).el se va obisnui cu tine si poate in cateva luni veti fi cei mai buni prieteni.

Funda?

| BoomBoomToxic a răspuns:

Pai.el nu s-a obisnuit cu tine inca.mai dai timp. Poarta-te frumos cu el.Da-i mancare si apa tot timpu'.Fa-l sa vada ca esti prietenos/prietenoasa.

| purplegirl1234 a răspuns:

Pai, papagalul tau acum este mic si nu poate sa inteleaga cine esti tu asa ca eu am avut papagal de mica acum are 8 ani si l-am scos afara cam in fiecare weekend dar cu grija sa nu se urce pe dulapuri pentru ca poate cadea( la mine s-a intamplat) si al meu prefera sa roada ceva de obicei il puneam pe covor si rontaia niste chestii cu care ma jucam eu cand eram mai mica era mai multe chestii care le puneai impreuna si erau ca o sina de tren si erau din plastic sau nu stiu, dar stiu ca ii plac foarte mult.Deobiecei papagalilor le plac jucariile al meu are 2 oglinzi, ii place foarte mult sa se uite in oglinda si i-am cumparat si o jucarie care are un cap de pasare si lui ii place sa dea cu ciocu, crede ca e iubita luilaughing ma rog in general le plac jucariile de genul asta si le place sa se plimbe adica cel putin al meu adora asta.In ceea ce priveste vorbitul papagalul meu stie sa vorbeasca de mic desi este perus dar nu am stat eu sa il invat, a invatat singur pur si simplu mama ma striga prin casa la masa sau ceva de genu si el mi-a invatat numele acum cand nu sunt acasa sau cand nu ma vede si sunt in camera mea fara el ma striga sau cand nu mai are mancare, este foarte dulce dar nu l-am invatat eu adica nu am stat sa ii repet, a invatat singur, depinde de papagal.O sa vezi ca daca ii acorzi cat mai multa atentie o sa te placa din ce in ce mai mult si incearca sa vorbesti cu el sa il alinti si poate nu sa pui mana dupa el ca se sperie asa face si al meu pe mine nu ma musca dar pe ceilalti da, doar pui un deget printre gratiile de la cusca si il strigi va invata repedehappy

| sederato a răspuns:

Papagalilor nu prea le place sa fie mangaiati. Daca il strangi, o sa-i fie frica de tine. Ii deranjezi penajul.Ar fi trebuit sa-ti iei un pui sau mai stiu eu ce...
Am avut multi papagali blanzi dar ma lasau doar sa-i mangai pe cap, gat. Incearca sa pui ceva bun de mancare pentru perus in mana ta(ou, mar, patrunjel, morcov etc), si sa o bagi in cusca ...cine stie, poate e curios si o sa vrea sa manance. Stai pe langa cusca lui, vorbeste cu el ...Eu cand am imblanzit primul meu perus imi puneam pe deget seminte si dupa aceea bagam degetul printre gratiile custii si le lua.
Perusii adora atentia dar in primele zile ar trebui sa nu il stresezi prea mult.
Dupa ce se mai obisnuieste cu tine, poti sa-l scoti afara din cusca... poate o sa si zboare la tine. Apropo, masculii au sanse mai mari sa invete sa vorbeasca dar cu suficienta atentie poti sa inveti orice papagal. Poate chiar sa scoata sunete pe care le aude in casa. Al meu chitaia la fel ca jucaria lui laughing
O sa vezi ca in scurt timp o sa se obisnuiasca.