| Adina45 a întrebat:

De curand am primit un perus foarte simpatic dar este foarte retras adica cand vreau sa pun mana pe el zboara in alta parte a custii si tot asa ia-m dat si drumul sa zboare prin camera si as vrea sa stea pe mana mea si sa il invat sa vorbeasca va rog ajutati-ma!:* funditaaaaaa!

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

E f.inportant sa ti usa deschisa sa iasa cand vrea.Dar inainte de asta, lasa-l 1 ora si ceva singur sa studieze camera adica sa se obisnuiasca cu ia si apoi are timp si de tine sa se obisnuiasca cu prezenta tahappy.
Deci nu mai baga mana in cusca ca se sperie deoarece nu mai are unde sa fuga si daca nu sa obisnuit cu tine nu te lasa sa-l atingi.
Deci nu te astepta ca imd cum il iei sa vina la tine.O sa se obisnuiasca cu tine e o durata de timp de ex la mine sa obisnuit peste 1 luna si ceva de cand l-am luat. Diferente sunt de la papagal la papagal uni sunt foarte vioi, pe cand alti, sunt foarte retrasi dar asi schimba atitudinea conteaza cum te conporti cu el.

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa-i lasi usa la colivie deschisa tot timpul.nu risti nimic

| iepuras_2362 a răspuns:

Uite un sait despre papagali si perusi si dresaj si boli tot
www.papagalul.ro
funda?

| Λndrei a răspuns:

Am avut si eu vreo 2 care tot asa imi faceau, daca ti neaparat sa ai un perus care sa-ti stea pe mana si sa scoata diverse sunete(nu cred ca perusii pot sa vorbeasca asa cum fac ceilalti papagali) da-l altcuiva si i-ati perusi abia crescuti la maturitate, inca sa fie pui.Vezi de la cine iti iei sa nu fie chiar asa de traumatizati...

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Pai o sa dureze putin pana se acomodeazza cu locul cu cusca cu tinexD.nu stiu cum sa-l faci sa vorbesti. cred ca cu timpul invatahappy