| MomaieLoveGogaie a întrebat:

Neata^^
Eu am un perus de vreo 2 saptamani.In primele zile, se ferea de mana mea atunci cand o bagam in cusca, ma ciupea, dar eu in luam la piept si ma jucam cu el, fara a-l lasa sa zboare(l-am lasat o singura data). Acum vreo 5 zile i s-a rupt coada.Azi l-am scos din cusca si l-am lasat sa zboare prin camera, dar, spre surprinderea mea, tot ce face e sa cipaie foarte putin si sa se plimbe.Cand e in cusca, se joaca, se catara, nu da semne a fi bonlav. Dar totusi de ce nu zboara si e atat de cuminte? E din cauza cozii rupte? Ar trebui sa il duc la veterinar?

1 răspuns:
| Razvan_8378 a răspuns:

Nu ar trebui sa-l duci la veterinar. Cauza este alta si aceea ca u il tii mai mult in cusca si sa obisnuit acolo, trebuie sa-i lasi si libertate prin camera macar de 2-3 ori pe saptamana o ora acolosha...si daca ii iei si o femela ar fi splendid pentru ca asa o sa se simta mult mai bine in compania unei femele si se va juca cu ea dar daca ii iei sa nu te sperii in prima saptamana ca s-ar putea sa se cam bata (asa fac toti pana se obisnuiesc unul cu altul) dar nu-ti face griji -> va trece stiu din propria experienta.
:d sper ca te-a ajutat sfatul mew :d