| pintexim a întrebat:

eu nu stiu ce sa fac cateaua mea de rasa cane corso(Cora)este foarte prietenoasa pe ea daca ar chemao un tigan la ea cred ca s-ar duce si asta ma deranjeaza ea este caine da paza nu ar trebui sa fie asa prietenoasa are 3 luni jumate stiu ca este cam devrema dar nu mai suport defiecare data cand este libera ea trebuie sa fie alintata de orice om care trece pe langa ea le-am interzis copiilor sa nu mai puna mana pe ea poate se schimba ceva dar nimic, nu stiu ce sa mai cred un caine da paza nu trebuie sa fie asa prietenos, credeti as-i putea sa fac ceva? Sau se va schimba cu timpul?

Răspuns Câştigător
| LoveDee03 a răspuns:

Uite, daca vrei sa fie rea asta nu inseamna sa o exculzi din a socializa, daca ii iei aceasta libertate de a socializa va ajunge sa te muste si pe tine, nu toti cainii de paza sunt rai, acum depinde cum ii dresezi, nu conteaza rasa, ci disciplina, dresajul pe care il oferi, trebuie sa ii impui niste limite, tu esti seful haitei si ea trebuie sa simta lucrul asta, nu o lasa sa te domine, o poti invata foarte usor sa fie rea dar ai grija, doar cu strainii sa fie rea, in nici un caz cu tine sau cu membrii familiei, in timp isi va dezvolta putin si latura agresiva, joacate dur cu ea, invat-o sa muste, enerveazo, fa asta in fiecare zi dar daca te musca prea tare atunci o palma usoare, peste botic sa priceapa ca nu este voie, te poate ajuta o prietena/prieten sa exersati asta de cat de des posibil, succes!

| pintexim explică (pentru LoveDee03):

Am scoc-o afara fara lesa o strigam Cora vino aici si un **** barbat in toata firea a vazut cum o chema si a inceput sa o strige:hai Cora, hai cu mine! si ea bineinteles ca s-a dus dupa omul acela, voi stiti ce m-am speriat. Dar pana la urma nu a plecat de langa mine ma speriasem foarte tare deoarece ea incepusera sa mearga dupa ala

| LoveDee03 a răspuns (pentru pintexim):

Nu trebuie sa o lasi fara lesa, asta pana se obisnuieste sa te asculte, nu asa din prima se face tot, pas cu pas, iti trebuie rabdare, nu exista catelul perfect, trebuie sa stii sa il dresezi mai ales daca ti-ai ales un asemenea caine, ii trebuie dresaj ferm nu este indicata aceasta rasa pentru incepatori, daca ai mai avut caini si sti sa ii dresezi, acest caine ar fi trebuit sa fie foarte usor de dresat, dar atentie, nu o sa il dresezi in 5 minute, iti trebuie timp si rabdare, succes!

| pintexim explică (pentru LoveDee03):

Pe ea o dresez foarte usor am dresat-o:sezi, culcat, la loc, musca si atat! Dar nu ma asculta la comanda :vino aici!

10 răspunsuri:
| Khnum a răspuns:

Incearca sa o tii cat mai mult timp in lesa, pana se obisnuieste cu tine. Du-o intr-un loc mai retras si cu ajutorul unei recompense incearca sa o inveti comanda Aici. Ii spui sa vina Aici eventual ii arati mana sau faci o bataie usoara la picior ( stii tu la ce ma refer ) Daca vine ii dai recompensa. Continui asa pana se invata, dar nu incerca asta 3 ore pe zi pentru ca se va plictisi. Ai multa rabdare cu ea. Nicidecum sa o inveti agresiva pentru ca dupa iti va parea rau, acum e mica dar cand va creste te va putea ataca chiar si pe tine. Succes.

| Ionutza2012 a răspuns:

Te sfatuiesc sa aduci pe cineva necunoscut catelului sa-l necajeasca, nu tare dar suficient cat sa prinda ciuda pe straini. La mine a mers cu cainele-lup.

| adych a răspuns:

Sfatul meu este sa iti cumperi o carte de dresaj si sa te apuci incet sa lucrezi cu ea... cand sunt mici cainii sunt cel mai usor de pregatit

| Valyxu a răspuns:

Un caine simte daca cineva ii vrea raul lui sau al stapanilor daca nimeni nu-i vrea raul nu musca
daca in schimb cineva o sa ii vrea raul o sa muste rau de tot

| Alecsandra_Vartolomei_1993 a răspuns:

Te inteleg si o sa te ajut eu cu un raspuns bun.Eu nu iti spun un raspuns pentru a primi funda eu vreau sa te ajut pentru ca cainii sunt cei mai buni prieteni ai omului iar ei trebuie sa se comporte ca atare.OK sa incepem
1.Te rog din tot sufletul sa nu faci prostia aia mare de a o dresa acum. Este prea mica.Te rog sa ma intelegi pentru ca si eu am un catel iar eu l-am dresat la 3 luni iar acum nu mai stie nimic din ce l-am invatat iar acum mi-e greu sa-l dresez.
2. Eu ti-as recomanada sa nu o faci atat de rea de pea cum pentru ca este prea mica. Acum este copilaria ei trebuie sa se joace si sa fie prietenoasa nu ai cum sa o faci atat de rea acum. Nu ar fi un lucru rau daca ai mai enerva-o cand va jucati ( bine, nici chiar asa de des )
3. Daca vrei sa o faci rea sa muste oamenii si sa latre la ei atunci ar trebui sa o faci la vrsta de 8-9 luni pentru ca atunci ea incepe sa se maturizeze.
4. Cand va implini varsta respectiva enerveaz-o cand va jucati ( joaca-te putin mai agresiv cu ea ) trage-o de partile corpului dar ai grija sa nu o doare prea tare. Poti sa chemi un om strain pe care nu la mai vazut vreodata si el trebuie sa o enerveze tare iar tu vei trebui sa ii spui "sari pe el, sau muscsl!" dar ai mare grija cand faceti asta va trebui sa stea in lesa iar cand o plimbi mereu sa o tii in lesa.
Sper ca te-am ajutat si mult succes! happy :*

| Alecsandra_Vartolomei_1993 a răspuns (pentru Alecsandra_Vartolomei_1993):

Apropo dresarea se face la 7-10 luni succes!

| DANOVI a răspuns:

Pune in fiecare zi pe cineva strain sa o inerveze si sa se faca ca da in ea, sa o traga USOR de falci, de urechi, de coada, de pielea de la coapse, apoi sa se retraga 2-3 pasi, iar apoi sa apari tu si so incurajezi sa-l atace pe respectivul cu comanda MUSCA sau IAL, DAR ai mare grija, sa nu se obisnuiasca cu asta si sa inceapa sa-i placa, pt.ca ar fi periculos.Eu sunt crescator de cane corso si crede-ma ca la mine a mers.Dar inca odata mare grija pe urma cu agresivitatea.Bafta!