| Curiosuuuuuuuuuuuuul a întrebat:

am un caine de rasa "cane-corso", Fata are 3 luni si vreau sa stiu daca:E ceva rau daca nu ii taiat coada? Si daca trebuie ce varsta maxima?
dau FUNDA *-_-* la cel care ma ajuta
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Daca nu ai de gand sa-ti bagi cainele la bataie (si sper din tot sufletul sa fie asa), nu are rost sa ii tai coada. Taiatul cozii si scurtarea urechilor la caini sunt niste practici aberante folosite doar de cei care cresc caini pentru lupte (ca sa nu aiba adversarul de ce sa apuce). Presupun ca tu ti-ai luat un "cane corso" ca si animal de companie. Si atunci, de ce sa il mutilezi? Tu ai arata mai frumos fara urechi, de exemplu?! Crezi ca se va descurca mai bine fara coada? Pai, oare de ce Mama Natura sau bunul Dumnezeu l-a facut pe "cane corso" cu coada? Ca sa venim noi si sa i-o taiem? Iubeste-ti prietenul tau fara grai, ca el te va iubi oricum, neconditionat!

3 răspunsuri:
| DrugFree a răspuns:

. Noktambul, hei daca sa intr-un apartament, sau daca il mai baga in casa, si, decat sa riste sa,, mature" ceva cu coada, sa i-o taie. La taietul cozii, e bine la varsta de 10 zile, dar aceasta interventie poate sa se faca oricand, daca e necesar. alinR, nu e ceva rau daca nu ii tai coada.

| Curiosuuuuuuuuuuuuul explică:

Eu stiam ca, coada afecteaza coloana! Dar oricum multumesc pentru sfaturi

| doifrati a răspuns:

Sal. la cane corso nu se taie coada. de fapt acum nu se mai taie coada si urechile la nici o rasa. nici la cei pentru lupte. inca ceva, cu un copil asa mic trebuie sa ai o relatie ff buna cu cainele pentru ca s-au intamplat fel si fel de lucruri. cane corso e considerata o rasa agresiva. asa zic cei ce dau legi. fratemiu are pittbuli de 10 ani si nu s-a intamplat nimic, dar cum ti-am spus stie sa se comporte cu ei. citeste carti si se documenteaza permanent. daca n-ai mai avut caine cred ca v-ar trebui un golden retriver, asta e sfatul meu. oricum te mai poti documenta pe cane corso forum.