| Betty_9264 a întrebat:

Ieri catelusa mea Bichon Maltez a fatat ieri 5 pui.
As vrea sa-i fac baie...am voie? o poate afecta cu ceva?
Vreau raspuns mai complet nu gen "da".
Si cat mai repede ca vreau sa'i fac afara....si vreau sa fie cald...
Dau o funda MAREEEE! big grin

Răspuns Câştigător
| totElodia a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa-ti felicit catelusa. Este destul de neobisnuit ca un Bichon Maltez sa fete mai mult de 3 pui, insa este o binecuvantare pana la urma. In al doilea rand, da, ai putea sa-i faci o baie, insa ai mare grija, sterge-i bine mamelele deoarece agentii straini din samponul pentru caini ii poate afecta intr-o oarecare masura pe catelusii. Ai grija, apa sa nu fie mai rece decat temperatura camerei. Te sfatuiesc sa-i stergi zilnic, sau odata la 2 zile mamelele cu o carpa inmuiata in apa calduta, apoi stergei-le usor. Este foarte important ca cei mici sa nu se imbolnaveasca. Fa-le vaccin celor mici si tine-i la caldura. Temperatura nu trebuie sa depaseasca 30 de grade dar nici sa coboare sub 20.

2 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Felicitari pentru puiuti, eu nu i-as face baie doar in caz ca miroase urat..Mai bine mai astepti, mai ales ca numai ce a fatat nu cred ca e o idee buna.
O zi placuta!

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Nu stiu,poate ai voie, cred ca nu este nici o problema, daca ii faceai baie in ziua aia afecta, dar acum nu cred ca nu e nici o problema, funda?