| DeliaaaMary a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor, am un pui de bichon maltez are 2 luni si 2 saptamani. Vreau sa stiu daca am voie sa o scot afara cate putin(doctorita mi-a spus ca nu are voie ca sunt boli mortale pe josstraight face) si daca am voie sa ii fac baie de pe acum?

10 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Trebuie tinut in casa pana la terminarea schemei de vaccinare(3 luni) + 7-10 zile dupa ultimul vaccin pentru imunizare. In casa trebuie sa-l ti departe de incaltaminte.
Vet-ul vorbea de parvoviroza, citeste si tu despre ea, sunt pe net multe articole.

Poti sa-i faci baie, dar sa il ti la caldura ca daca raceste nu mai poate fi vaccinat pana nu se insanatoseste. Daca miroase urat, inmoaie un prosop in otet amestecat cu apa(cam jumatate de cana de cafea la 2 litri apa) si il stergi de cateva ori. Pana se usuca va mirosi putin a otet.

| zaratu a răspuns:

E prea micut pentru baie, si daca vrei sa-l in scoti afara i scoti foarte putin dar sunt la pet-shop hainute pentru iarna ca sa fii mi sigura pentru sanatateA LUI

| Tanase_Diana_1982 a răspuns:

Buna sa-ti traiasca (piticu sau pitica).Si eu am multi caini.Am si yorkshire terrieri dar am si bichoni (maltezi si havanezi).Nu o asculta pe doctora. Poti sa il/o speli si din primele saptamani de viata.Dar sa nu raceasca pune-i o hainuta.Si niste botosei.BAFTA!
Funda?

| DeliaaaMary explică (pentru Tanase_Diana_1982):

Dar cu iesitul afara? Am voie sa o scot acum? Ca a zis ca pana nu face toate vaccinurile nu poate iesi ca poate lua boli de pe jos straight face

| Tanase_Diana_1982 a răspuns (pentru DeliaaaMary):

Nu este adevarat.Dar trebuie sa-i faci vacinurile. Poti sa iesi cu el afara. Funda?

| BizuBVBArmy a răspuns:

Eu am yorki si iti propun sa nu il scoti din casa pana la trei luni sau pana ce i-ai facut primul vaccin. Si da poti sa
ii faci baie oricand doar daca au un Feon ca sa il usuc (in perioada asta recesc usor ) Funda?

| DeliaaaMary explică (pentru BizuBVBArmy):

Ieri i-am facut al 2lea vaccin. Sper sa nu pateasca nimic ca l-am mai scos pe afara. Ma speriat putin doctorita.

| BizuBVBArmy a răspuns:

Incearca sa nu asculti sfaturile celor care iti spun sa il scoti afara. Caini maidanezi sunt inca de mici obisnuiti cu lumea de afara si sunt si mult mai rezistenti la orice boala deoarece caini comunitari se inmultesc intre ei chiar daca unul e de talie mica si unul de talie mare astfel puii la nastere vor fi mult mai rezistenti. In timp ce un caine de rasa se inmulteste doar cu un caine din rasa lui si urmasi sunt mai mult predispusi la boli. Bine poti sa iti scoti cainele afara in brate dar nu il lasa pe jos tr sa inplineasca 3 luni pentru a fi imun la unele boli. Ai auzit de parvoviloza e o boala foarte contagioasa de care nu multi caini scapa cu viata. Aceasta se manifeste cu voma greata diaree. Dar aceasta e doar una mai este un microb am uitat cum ii zice cauzeaza moartea cainilor care nu sunt vacinati toata schema pana la 3 luni. Dar tu daca vr sa omori cainele treba ta succes!

| ZuZuZa a răspuns:

Draga mea, eu am catei inca de cand m-am nascut. laughing Nu am tinut cont niciodata ca sunt boli mortale si toti cei care au murit fie au murit de batranete fie ca au avut vreun accident. Eu mi-am scos catelusa afara si cand avea doar 3 saptamani, dar o tineam in brate, nu prea mergea pe jos. Baie ii poti face linistita daca e cald in casa si apoi il ti invelit. Te pup! :*

| 7Deea a răspuns:

Eu zic sa nu ii faci baie inca, e prea mic... Si daca vrei sa iti scoti catelul afara, scoate-l dar ai mare grija de el si nu il lasa foarte mult. big grin