| NoOneKnow a întrebat:

Imi doresc foarte mult un caine, pana acum am mai avut un pechinez cand eram mica. Prietenul meu mi-a spus ca imi poate aduce in toamna un pitbull corcit cu amstaff. Ma impresioneaza foarte mult acest caine si din start am hotarat ca nu il vreau agresiv. Vreau sa il dresez eu, iar prietenul meu a mai avut doi si ma poate ajuta. M-am interesat foarte mult e aceste rase. Imi plac, dar imi e teama ca, chiar daca eu nu am de gand sa il fac agresiv va deveni singur. Am citit sfaturi de pe net si cred ca pot sa ma descurc, dar problema e ca eu stiu ca o sa ma atasez foarte tare de el. Vreau sa il dresez, dar sntrenamente gen sa se tina cu dintii de cauciuc sau ceva de genul ii pot afecta comportamentul? Stau la apartament si am inteles ca se pot adapta, dar pot fi sigur pe caine daca il las sa doarma la mine in camera? Are vreo importanta daca acest caine va fi o corcitura intre pitbull si amstaff?

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sunt agresivi, e ceva genetic, mai bine opteaza pentru alta rasa care nu este agresiva si il poti dresa asa cum iti place tie.
O seara bunahappy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ambele rase sunt agresive prin natura lor si nu ti l-as recomanda pe nici unul ca pe un companion de camera.Instinctele agresive se manifesta spontan, de cele mai multe ori fara vreun motiv sau provocare.