| Denysa0012 a întrebat:

Buna, TPU!
In cateva zile voi primi o cățelușă Bichon maltez si nu stiu ce trebuie sa i cumpăr.
Aș vrea să îmi dați o listă cu toate necesitățile.
Nu mi-ar strica si cateva sfaturi de îngrijire a cățelușei.
Puteți veni si idei de nume.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data ai nevoie de hartiile cainelui (fisa medicala de vaccinari, pedigree), dupa care sa mergi la un medic veterinar pentru consult general.
Medicul veterinar iti poate da cele mai complexe indicatii.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca este pui, iti recomand covorase absorbante in caz de urgente. Cumpara-i jucarii si tot felul de oase moi care ajuta la dentitie si curatarea lor, castron pentru apa si hrana. In loc de zgarda, recomand hamul cu lesa, cainele se simte mai confortabil, eu asa am la ambii caini. La cainii de talie mica, oasele de pui pot perfora stomacul, asa ca nu e recomandat sa o hranesti. Hraneste-o cu hrana uscata si umeda recomandata varstei ei, daca e pui, cea junior.
O vei scoate afara cel putin de 3-4 ori afara a cate 2-3 ore pana face toate necesitatile, daca intri mai devreme in casa, ai sansa sa iti faca in casa. Asta pana se va invata sa ceara si singura afara, cu toate ca un caine il scoti de 2-3 ori afara, daca stai la curte o poti lasa sa zburde singura. Cainii de talie mica se spala mai des fata de celelalte talii. Ia un sampon pentru blanita alba antialergic, o perie pentru pieptanat, zgarda antipurici doar daca catelusa este mai mare de 8 saptamani, astfel nu se pune. Du-o la medicul de veterinar pentru a-i face carnet de sanatate, a se pune cip, vaccinuri.
Ca si nume, vei alege ceea ce iti place : Cora, Daisy, Lisa, Iza, Sara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- hrană uscată și hrană umedă pentru câini;
- pungi igienice (pentru când o scoți la plimbare);
- șampon pentru căței;
- perie;
- pătuț, perne, pături;
- snakuri dentare;
- oase de ros;
- biscuiți pentru câini;
- haine (asta e obțional, dar dacă e prea frig afară nu strică să îi pui ceva pe ea);
- jucării;
- lesă și zgardă;
- minim 2 boluri, pentru apă și mâncare;

Idei de nume: Lisa, Sasha, Ruby, Lady, Maya.

| lorena66 a răspuns:

Pai, ii poti cumpara hrana uscata royal canin de căței, hrană umedă, o păturică —pe care sa se simta comod— jucarii (gasesti la pepco ieftine), eventual paturi absorbante pentru catei (sa si faca nevoie daca l tii in casa), o perie si un sampon special.
Ca si sfat, daca nu are mai mult de6 luni, nu i da oase.

| Alexandra40000 a răspuns:

Buna, pai ai nevoie de : șampon, perie, castron de apa - bobițe, un pătuț eu te as sfătui sa ii cumperi măcar o jucărie de început.