| 00cris00 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un Bichon Maltez. Ce sfaturi imi puteti da? Despre mancare, ingrijire, toate sfaturile necesare. Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SoloPC a răspuns:

Sunt foarte pretentiosi sa nu ii dai mancare de om gen salam carnati crenvusti si in nici un caz ciocolata. el la ingrijire s-ar spala odata la 2 luni depinde cat de des il scoti afara si se pieptana in fiecare zi.
Nu uita sa nu ii iei azi un fel de boabe si maine alt fel. ii ti aceleasi boabe

| sorynutza11 a răspuns:

Temperament
Micutul caine nu rateaza nici un truc. Este plin de viata, vesel si jucaus, si mai ales extrem de afectuos cu stapanul, pe care pare sa il venereze. Prin urmare nu este un caine dificil de dresat, cu conditia de a ramane fermi in fata micilor capricii.
Un bun competitor
Deosebit de inteligent, sensibil si reactiv, Bichonul invata rapid - aceste calitati il ajuta sa exceleze in cadrul competitiilor de agilitate si obedienta.
Un catel elegant, din cap si pana in varful cozii.
Capul acestor caini este mai mare decat in mod obisnuit in categoria de talie MINI si mai mult lat decat lung. Ochii mari, cu expresie vie si alerta. Inchisi la culoare, cu pleoape negre. Deasa, stralucitoare si matasoasa, roba cainilor din rasa Maltese se remarca prin albul imaculat. Nuantele pale de culoarea fildesului sau galben stins sunt permise, cu conditia sa nu dea impresia de roba murdara.
Ingrijirea robei: o prioritate
Roba fina a unui Bichon trebuie periata in totalitate, zilnic, pentru a evita formarea caltilor. Periati de la radacina pana la capatul firelor de par, pentru a elimina praful si nodurile din blana. Incheiati cu un pieptene, prin realizarea unei carari, de la gat catre coada, de-a lungul coloanei vertebrale. Realizati apoi pe cap un mot, pe care il prindeti cu ajutorul unui elastic de par sau clama. Aceasta operatiune previne ruperea firelor de par lungi si fragile ale Bichonului.
Curatati-i cu grija ochii si mustatile dupa fiecare masa, pentru a evita aparitia petelor galbui pe blana. In cazul in care lacrimile pateaza blana din jurul ochilor, curatati-i ochii si insistati cu delicatete asupra zonelelor afectate, cu ajutorul degetului aratator si a degetului mare. Puteti cere sfatul unui crescator atunci cand considerati ca aveti nevoie de un sfat util.
Faceti-i o baie o data pe luna, cu conditia ca inainte sa ii periati eficient blana. La fel ca majoritatea cainilor de talie mica, Bichonul este predispus la aparitia problemelor dentare, prin urmare, este necesar sa se efectueze un detartraj regulat, de catre medicul veterinar.
Un apetit capricios
Bichonul poate fi uneori greu de multumit. Asigurati-va ca ii administrati o hrana palatabila, pe care nu o poate refuza. Bucuros de companie. Bichonul nu are nevoie de mult spatiu pentru a se simti confortabil, insa atunci cand este lasat singur in apartament pentru o perioada indelungata, sufera.
fundita?

| Cristianoo a răspuns:

Am eu de vanzare, depinde de la catel la catel sunt uni pretentiosi, si altii care necesita doar atentie si iubire, iti recomand sa mergi la medicul veterinar pentru vaccinuri si iti poate recomanda el ce ar fi bun pentru el sau ea.Asta depinde daca este un veterinar de treaba, SUCCES!