| BiAnq13 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o catelusa...as vrea un bichon maltez...ce imi puteti spune despre el? cum se comporta etc.

Răspuns Câştigător
| Siaa a răspuns:

Bile negre:
* foarte dificil de întreţinut
* predispus la afecţiuni ale ochilor şi urechilor, de aceea acestea trebuie verificate periodic
* deşi este robust, are oasele fragile, nu trebuie bruscat
* nerecomandată folosirea lui pe post de cîine de pază
* nu trebuie lăsat nesupravegheat

Bile albe:
* bun căţel de companie şi agrement
* inteligent, foarte uşor de educat, fapt ce le-a atras atenţia şi dresorilor de circ, care îl preferă în numerele lor
* frumos la aspect şi graţios
* foarte jucăuş, calitate pe care şi-o păstrează chiar şi la bătrîneţe
* speranţă mare de viaţă (în medie 15 ani, dar există şi cazuri cînd animalele au trecut de 18 ani, cu condiţia să fie ferite de umezeală)
* destul de tăcut
* îndrăzneţ, vigilent
* ataşat stăpînului
* un efort cît de mic îl menţine în formă, nu are nevoie de timp îndelungat sau antrenamente speciale

Temperament
Jucaus, vioi, bland, devotat, foarte inteligent, gratios, curajos, poate fi invatat diverse trucuri, relationeaza bine cu alte animale, se enerveaza usor

Aptitudini
Caine de companie

4 răspunsuri:
| Alecsandra95 a răspuns:

Buna! happy Si eu vreau sa-mi cumpar tot un bichon maltez!

| BiAnq13 explică (pentru Alecsandra95):

Buna, ai reusit sa iti cumperi catel bichon maltez? daca da, spune-mi si mie de unde ai cumparat, cat a costat, si daca nu, spune-mi de unde ai vrea sa iei? te rog mult

| Ralucuţaa a răspuns:

Buna! Păi sunt foarte simpatici, răsfățați de oricine deoarece au niște ochișori adorabili. Blana știu că nu le cade așa de des... Sunt ușurel de întreținut, sunt mititei și ascultători. Sper să îți iei unul și dacă vrei mai multe informații poți căuta pe net ori să întrebi un vânzător.

| Sm00Ke a răspuns:

Buna vad ca nai dat la nimeni funda dar eu te sfatuiesc sa-ti iei un bison havanez sunt mult mai draguti si ascultatori dar eu te leas sa faci ce vreii funda?