| OutlawsMagazine a întrebat:

Buna,TPU-isti iubitori de animale!

Inainte de a putea raspunde la intrebare, va trebui sa cititi o poveste.

Acum aproape 3 ani am gasit o chestie mica,burtoasa, arsa, taiata si plina de purici pe marginea drumului.Am dus-o la veterinar,a fost sapalata curatata si numita Hook.L-am adus acasa unde a crescut alaturi de ceilalt caine al nostru,un Bichon pe nume Maya(femela),Hook e mascul.Ei s-au inteles tot timpul, ea a fost "bossul" in orice situatie chiar daca e, la momentul de fata cu vreo 17-18 kilograme mai usoara decat el.Singurele probleme cu care ne-am confruntat au fost cateva canapele,sosete si jucarii rupte + agresivitate iesita din orice tipar fata de alte fiinte,fie ele oameni,caini,pasari,pisici, gandaci, orice.Motiv pentru care,am ajuns la castrare,operatie prin care a trecut chiar ieri(si-a revenit bine,iar la doar o zi diferenta alearga,se joaca si mananca)-recunosc ca daca nu ajuta si la comportament,inca mai meditam asupra acestei decizii,stiind cat de tare tine la bijuteriile proprii.
Puteti considera ca de aici inainte incepe intrebarea propriu-zisa. Odata cu operatia suferita ieri,care,dupa cum stim,modifica si greutatea,am inceput sa ma gandesc cat dureaza si cum pot sa grabesc acest proces pentru ca,fie vorba intre noi,Hook n-a fost niciodata un animal "masiv". Chiar daca ieri,anesteziat fiind,a fost nevoie de doi oameni pentru a-l cara de la doctor,i s-au vazut tot timpul oasele de la spate,are picioarele subtiri si, atunci cand sare la oameni, este foarte usor de tras din lesa.Desi are o greutate ok pentru dimensiunile lui-20 kg, infatisarea lasa de dorit, sa spunem asa-se vede ca lipsesc ceva rotunjimi datorita capului si pieptului care sunt mari in raport cu celalalte parti ale corpului.Despre regimul sau alimentar nu va pot spune prea multe,mananca in principal mancare uscata-granule,ii dam odata sau de doua ori pe saptamana conserve din acelea pentru caini,cate un os tot asa odata pe saptamana,ceva carne gatita in cantitati normale(de obicei ficat) amestecata cu orez+ mai tot ce se mananca in casa si nu este interzis cainilor,e disperat dupa legume(morcovi,cartofi, varza), fructe si seminte crude de tot felul.Deci,din punctul acesta de vedere nu am probleme cu el, a mancat inca din prima zi bine si nu a facut mofturi niciodata.Trebuie sa recunosc,totusi,ca la capitolul "exercitiu fizic",in principal din cauza agresivitatii, nu am excelat niciodata, fiind nevoita sa il scot fie foarte tarziu in noapte (dupa ora 23) sau devreme dimineata (undeva in jur de ora 4)mai ales ca stam la bloc intr-o zona centrala unde sunt tot timpul oameni si, sau haite de caini maidanezi pe care nu se sfieste sa le atace.Cu toate acestea, un 40-50 min. de miscare pe zi tot a primit,fiind totusi zile cand nu a fost scos deloc,de ce sa nu recunosc.
In final,as vrea sa stiu cam cat la suta din fizicul lui se trage de la lipsa de exercitiu si cat la suta de la regimul alimentar si,daca (,) castrarea nu il va ingrasa si nici nu il va calma(putin probabil,stiu, dar imi cunosc cainele laughing), ce as putea sa modific in regimul sau alimentar si cum as putea sa procedez pentru a se calma?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Sper ca dupa operatie nu i-ai dat sa manace mancare solida, deorece o sa se constipe, ci mancare lichida, supa/ciorba.
Nu am cum sa iti spun in procentaj ce si cum se va ingrasa sau de ce este un pic mai slab, este imposibil, dar si alimentatia joaca un rol foarte important, in primul rand nu are voie oase, ii face foarte rau la stomac si poate sa ii perforeze stomacul, iar conservele contin conservati, adica multa sare care ii dauneaza organismului in principiu la ficat si stomac. Eu la cainii mei ( mai am unul in curte, un madanez adoptat de 1 an) un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac.La pet shop gasesti si suplimente gen batonase cu vitamine si calciu ( inlocuieste oasele).
Cu inaintarea in varsta, dar si din cauza sau datorita castrarii el se va cumintii ( cam dupa 3-4 luni de la castrare daca nu si mai mult, dar o sa se cuminteasca, nu o sa mai fie atat de teritorial si nici asa de agresiv, asta stiu de la cainele matusii care era foarte teritorial, acum e foarte cuminte si nu mai are nicio problema cu cainii care inainte era prapad) dar si va lua in greutate. Cainele meu dupa castare a luat cam 4 kg in greutate, are o pofta imensa de mancare, chiar daca are un regim ca este si destul de batranica si are probeleme de sanatate tot asa grasa este.

| OutlawsMagazine explică (pentru LaLaura):

Mersi mult de raspuns.Al meu are si o dentitie ceva "peste medie" fata de ce am vazut la alti catei si intr-o perioada rodea tot ce prindea prin casa, de asta am inceput sa-i dau oase, bineinteles fierte.Am uitat sa mentionez de suplimentele de la magazinele de animale + oasele acelea din piele presata pe care le termina in jumatate de ora maxim.De asemenea, ar fi un anumit tip de miscare(in afara de plimbare/alergare obisnuita) care sa ii accelereze procesul de "insanatosire"? Ceva putin mai specific gen inot, sarit peste diferite obstacole sau asa ceva...

| LaLaura a răspuns (pentru OutlawsMagazine):

Nu ai pentru ce.
Eu ii cumpar la cel din curte un os din acele din piele dar mare cam 1 m are si roade la el de numai poate.
Ai putea sa ii dai oase dar sa fie de vaca fierte ( sunt greu de ros si in principiul al meu roade doar zgarciu si si maduva).
Pana se vindeca operatia, cam 1 luna, nu prea are voie miscare ca ii se poate rupe operatia, dupa o luna poti sa faci ce fel de miscare vrei tu, eu cu cel din curte alerg cam 5km la 2 zile ( ma mentin si eu dar si cainele oboseste).

6 răspunsuri:
| Maya06 a răspuns:

Operatia nu are cum sa se rupa.De ce sa stea atata timp degeaba cainele? La mine toate pisicile sunt sterilizate si dupa operatie le tin in casa o zi, doua si le las apoi afara, niciodata nu s-a desprins operatia si pisicile se catarau pe toate gardurile.Nici una nu sa ingrasat.De mancare trebuie sa ii alegi o cantitate medie de mancare, ori ii pui mancare in fiecare dimineata(pentru. toata ziua)ori cate putin(2-3 ori) si intotdeauna sa aiba apa proaspata. Faza cu oasele e o prostie tatal meu creste caini de rasa pentru. expozitie de 40 de ani si in fiecare sapt. le da la caini oase de vaca crude de la abator si nu au avut niciodata probleme.

| LaLaura a răspuns (pentru Maya06):

Ti-ai castrat vreun caine?
Eu da, doi.
Un mascul acum 5 luni, si o femela acum 8 ani.
La mascul in general dupa castarea ii se umfla acolo, acea umflatura persista cam 4-5 zile, dupa o saptamana ii se scot atele ( daca sunt speciale care se scot, la cainele meu mascul au fost cele care se absorb, l-am castrat gratuit la un centru), apoi mi-a spus clar, sa nu faca miscare multa timp de o luna, ca s-ar putea sa ii se rupa operatia si sa se infecteze, la fel mi-a spus si la femela ( care mi-a castrat-o la un cabinet veterinar cu bani).
Cainele meu mascul s-a ingrasa foarte mult fata de asta vara, asta vara era schilod, acum toti se mira, iar cateaua mea toti imi spun daca are pui.
Cateaua mea era sa moara de la un os care i-a ramas in gat si nu mai putea sa respire, si s-a mai intamplat sa planga cand facea treaba mare, deoarece organismul imbatraneste nu mai mai poate sa digere oasele, deci poti sa ii perforezi stomacul, intestinul gros sau anusul cu un os, mi s-a mai intamplat ca de la un os nefiert sa se strice la stomac incat credeam ca o sa moara, nu isi mai revenea dupa o groaza de antibiotice ( de la atata antibiotic avea alergie de la el) facea numai diaree cu sange si plangea, 5 zile mi-a stat asa, 5 zile am plans crezand ca o sa moara. Veterinarul mi-a spus clar, fara oase, fara carne fiarta, ca o bagi in pamant. daca crezi ca sanatatea cainelui tau e o prostie, atunci da, e o prostie n-am ce sa spun.
Un sfat, intreaba orice medic veterinar daca un caine are voie oase, orice oase, daca un caine dupa castarea se ingrasa, s-au daca de la efort poate sa isi rupa operatia, si o sa vezi ca iti da acelasi raspuns care ti-l dau si eu, pentru ca eu am un caine de 14 ani si am trecut prin toate cu ea ( si eu i-am dat oase, dar cu timpul i-au stricat stomacul, acum e stric la regim, daca mananca ceva ce nu are voie, incepe sa faca diaree sa vomite si sa planga de durere) si am invatat de la un veterinar cam tot ce trebuie sa faci sa ai un caine sanatos.

| Maya06 a răspuns:

1.Cum am spus tatăl meu este crescător de câini de 40 de ani si crede-ma ca prin mâinile lui au trecut poate sute de mii de animale.2.A fost si veterinar.3.Am zis oase de vaca(coaste) nu de pui niciodată nu se da de pui sau peste pentru. ca atunci chiar o sa aibă probleme.

| LaLaura a răspuns (pentru Maya06):

Daca vrei sa ai un caine sanatos, nu are voie nici un tip de os, oasele nu sunt digerate in totalitate de organism pentru nu se pot digera, sucul gastric al cainelui nu este atat de puternic pentru a digera oasele (vaca/porc/vita/pui/oaie/cal/magar/curcan/rata, etc - se pot digera cranturile, deci au voie) un singur animal canin din lume poate digera oasele este hiena.
Degeaba a fost veterinar daca isi asuma riscul si se joaca cu sanatatea unuor caini, eu una nu mi-l mai asum si dau informatia si la altii care inca nu o stiu pentru a avea caini sanatosi si la batranete.