| AnaisC a întrebat:

Buna,TPU-isti!
Poveste amuzanta(si nu prea).Am de ceva timp un maidanez care acum a ajuns la aproape un an si aprox. 20-22 kg.si din cauza faptului ca are un apetit nemaivazut pentru canapelele din salon,pe timpul noptii doarme cu paturica,cu tot ce vrei, in bucatarie.
Acum cateva zile,insa,tot in bucatarie a explodat o priza,cu o flacara destul de mare si toate cele,scena la care a asistat si cainele in cauza(probabil trebuia sa mentionez ca atunci cand l-am gasit era ars in mai multe locuri si acum e destul de traumatizat fata de aspectul asta,la modul in care,atunci cand se gateste ceva fuge in partea opusa a apartamentului),deci va puteti imagina cum a reactionat,in ziua cu pricina tremurand si ascunzandu-se dupa o masa pana noaptea tarziu.
Acum,adevarata problema e,ca,la cateva zile distanta de la incident refuza sa mai stea in bucatarie,pe timpul zilei, cat e cineva acolo e ok, dar noaptea nu se mai aseaza la locul lui si sta in fund in partea opusa a incaperii uitandu-se spre peretele pe care se afla priza si spre tavan,gafaie si,dupa ce cred ca s-a calmat incepe sa zgarie la usa.
Intrebare:cum fac sa priceapa ca e in siguranta si sa doarma,daca nu-i cer prea mult.

Nota:am incercat sa-l iau in brate si sa-l duc aproape de locul respectiv si sa-i arat ca totul e in regula, dar se zbate si pana la urma tot scapa.

Nota 2:nu pot si nici nu vreau,sincera sa fiu sa-l iau cu mine in camera/pat,in primul rand pentru ca naparleste ceva de speriat, iar mai apoi nu vreau sa dezobisnuiesc cu locul lui.

Orice sfat e bine venit,
Multumesc in prealabil.

2 răspunsuri:
| Wo0W a răspuns:

Incearca sa acoperi acel loc pune ceva in dreptul prizei cat sa nu se mai vada poate va functiona. Imi pare rau pentru cainele tau

| Madalina_Oana_1973 a răspuns:

Cand sta in partea opusa a camerei, pune-i in locul cu pricina ce ii place lui cel mai mult ( mancare, jucarii ) si daca ii pui mancare ar fi bine sa-i pui altceva decat mancarea cu care se hraneste zilnic,, daca se va duce acolo sa ia /sa manance / pune-i paturica preferata si alinta-l, joaca-te cu el etc., sa faci asta in fiecare zii, dar sa nu mai faci aceste lucruri in alt loc, Ai spus ca vrei sa inteleaga cainele ca e in siguranta, dar nu prea e, Daca s-a intamplat asa ceva atunci, ar putea sa se intample si acum. sad