| AlexAL275 a întrebat:

La ce vârstă se începe dresajul pentru un câine? Recompensele trebuie să fie diferite de hrana pe care o mănâncă câinele, nu? Recompensa se dă numai atunci când este executată comanda corect, nu? Cam care ar fi prima comanda pe care să o învețe un câine, comanda aici? Știu că prima dată se începe cu predresajul și după cu dresajul. Eu am făcut o mare greșeală când mi-am luat câinele, am mai lăsat-o să stea prin curte și nu am putut-o feri de ceilalți oameni. Am înțeles că normal era să mă vadă doar pe mine și pe familia mea, dar n-am avut ce să fac, au mai venit rude și nu puteam să le gonesc. Am mai închis-o, dar când e dată drumu' tocmai atunci mă trezesc ba cu vecinu', bă cu niște prieteni de a lu'mătușă-mea și tot așa. Câinele meu are 4 luni se mai poate face ceva că să nu se facă jigodie? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cainele (ca si omul) invata de mic pui pana la batranete.
Scolarizarea (dresarea) de inceput se poate incepe de la varsta de 3 luni (gradinita), dar cainele cel mai bine se poate dresa intre varsta de 6 luni si 3 ani.

| MihaelaDart a răspuns:

Dresezi cainele de cand reuseste sa mestece, caci daca este doar pe lapte, inseamna ca este prea mic si cu recopensele nu vei reusi sa le dai. La 4 luni este ok, poti lua mici crochete de la petshop ori din crochetele pe care le consuma la masa.

Eu cu al meu am inceput de cand avea 1 luna jumatate cu urcatul scarilor pe care avea teama sa le urce si sa le coboare. A invatat rapid fara a-i da recopense. Dupa prima saptamana reusea singur sa execute. Recopensa lui a fost pupici oferiti pe pometii lui big grin.

Sa mentionez ca este un ciobanesc grecesc, talie mare.
Apoi de la 4 inclusiv 7 luni l-am invatat sa deschida usa de la intrare si cele din locuinta cu recopense din crochetele lui pe care le consuma, cat si alti 3 pupici laughing pe obraji. In acest timp am invatat si sezutul in fund si sa se intinda pe jos. Cu recopensa. Uneori recopensele le ofer din crochetele lui ori ii prepar eu biscuiti in casa. Tot la aceasta varsta a invatat sa dea labuta la ordine, de exemplu "Iti dau biscuite doar daca imi dai labuta!", "Da-mi pupic, da labuta!" si in acest timp cand realiza corect ii ofeream recopensa, cand nu, nu i-o dadeam.

De la 8 luni pana in prezent, adica la varsta de 11 luni jumatate suntem la partea de mersul langa picior, desi uneori numai pe langa picior nu e. Exersam inca.

Iar partea cu predresajul de ceea ce mentionezi, nu am tinut cont, niciodata nu am tinut cont nici la primul caine pe care il am. Mereu a avut contact cu exteriorul, pentru a socializa. Nu l-am inchis, nu isi are rostul, asa cunoaste omul prin miros, invata!
Avandu-l pe el nu l-am luat de a-mi fi un caine de paza si lupta in sensul de agresivitate. NU, doar pentru companie, paza vine din partea lui, rasa lui este pentru asa ceva, o are in sange, nu trebuie sa ii arat eu nimic, mi-a dovedit de multe ori, cu cei care au sufletul rau sau incearca sa faca rau noua, devine agresiv, latra, aparandu-si teritoriul si familia, desi fara a ataca persoana!
La partea cu recopensele cu pupicii, nu am glumit, asa i-am aratat afectivitate, iubie si asa a invatat sa ofere la randul lui si el pupici noua cat si celor iubitori de animale.

Daca iti vaccinezi cainele nu va face jigodie, sunt rare cazurile sa prinda aceasta boala. https://thepetclub.ro/......ala-carre/ Totul conteaza si ce de rasa cainelui, unii sunt foarte rezistenti la boli.

La al doilea pe care il detin pe langa acesta, nu am dresat-o deloc. Am adoptat-o cand avea varsta de 1 an, acum avand 8 ani. Ea le stie pe toate, este foarte desteapta si face ceea ce nu ii spunem noi, corect executate. Ea in trecut traind pe strazi, neavand de unde sa invete.

| Alverto a răspuns:

Pai in ce privește hrana. trebuie să aibă încredere in tine, așa că dă-i și tu ce e mai bun momentan. și dresajul se incepe chiar de la vârsta ei (3-4 luni) Dar ce câine e?

| AlexAL275 explică (pentru Alverto):

E o cățelusă, maică-sa e pitbull, iar taică-său e amstaff. Capul îl are de pitbull zic eu. De obicei o țineam în casă, dar acum că s-a încălzit o țin aproape de grădină. Câteodată o închid că bunicul meu le mai dă celorlalți câini să mănânce și se duce repede și ea. Link să vezi cum arată: https://we.tl/t-ebRrz1NaCy
Să-mi spui și ce părere ai.

| Alverto a răspuns (pentru AlexAL275):

Wow chiar e foarte frumoasă, și eu am un ciobănesc german (lupoaică) și am dresat-o tot așa pe la 3-5 luni, dar am încetat să o dresez deoarece oboseste foarte repede, și zic că dacă era băiat ceara aveam pe cine sa dresez, e și ea bună dar nu face prea multe, ca un mascul. Oricum să îți trăiască cat mai mulți ani deoarece chiar e ceva rar (pitbull și un Amstaff)

| răspundtot a răspuns:

Deranjul se face la a opta zi de la stat cu mama ei. Recompensa stă în mângâiat, felicitat, încurajat și abia apoi jucărie sau papa

| Hehdhdjeheh a răspuns:

Dresajul se poate face la orice varsta. Prima comanda si cred ca si cea mai usoara este sezi dupa stat culcat, mers taras etc. Recompensele trebuie sa fie diferite de mancarea normala. Sa ii placa mult cainelui si sa se manance repede. Nu cred ca mai ai ce sa faci ca sa nu se mai joace cu toata lumea. Eventual poate sa vada ceilalti caini. Cateaua mea asa a facut. Dar mai aveam si alta catea care nu latra pe nimeni. Sa fii venit si un hot ca ea se juca cu el. Probabil depinde si de caine.

| cxxyy a răspuns:

Buna!

Da! Se mai poate face ceva, un caine poate fi dresat pana la varsta de 6 luni dupa este exclus.Recompensele trebuie sa fie diferite dar nu de fiecare data! Ele trebuie schimbate dupa fiecare lucru schimbat deoarece el se va plictisii de acea recompensa si va refuza sa mai comunice cu tine, iar incet incet trebuie sa renunte la recompensa. Primul pas de dresare este sa il inveti sa mearga in lesa, iar prima comanda este sezi. Iar pentru a nu mai sari pe rude/prieteni/vecini iai un lant si leagal de un gard pana termini sa il dresezi. Depinde si ce rasa este, daca nu este de rasa va fi ok de dresat adica nici greu nici usor. Tu trebuie sa ii insipiri increderea si sa il convingi ca nu ii vrei raul. Iti recomand sa cauti un dresaor profesionist.

Sper ca te-am ajutat.