| Wolfenstein a întrebat:

M-am decis... As vrea sa-mi iau un Dobermam. Ce stiti despre el? Pot sa il dresez singur? Ce mediu de viata au? Este recomandat ca daca ii dresez sa il invat si technici de atac? Daca eu as pleca la scoala si l-as lasa singur in curte ar fi o problema? Neaparat trebuie sa ii tai urechile si coada? Daca stiti vreun site de unde as putea cumpara un astfel de catel dati-mi si mie va rog frumos. fundita. NU LUATI DE PE NET. PARERI PROPRII.

Răspuns Câştigător
| SkarTds a răspuns:

Astia care spun ca dupa 2 ani i se dezvolta creierul prea mult vreo sa le spun ca au o imaginatie prea bogata parerea mea... am nu unul ci 2 Dobermani aman2 avand varsta de 5 ani jumate ii am de cand erau pui, sunt foarte loiali si excelenti caini de paza, cu un dresaj adecvat, calm & ferm. Insa ai grija mai ales la masculi pot deveni foarte agresivi in preajma altor caini daca nu ii socializezi de mici. De dresat sunt foarte usor si faza cu lasatu in curte nu ar fi o problema insa unii pot fi afectati din cauza neacordarii atentiei si se poate ajunge sa distruga mobila si ce mai ai prin casa sau la acele " deprimari ". Si cu taiatu urechilor si a cozii logic ca nu este obligatoriu, fiecare cum vrea :D. si cu invatatu tehnicilor de atac mi se pare o prostie daca un caine vrea sa te apere o face oricum nu trebuie sa il inveti tu cum sa muste sau alte chestii si spunand asta imi dai altceva de banuit:) si un site pentru a cumpara dobermani este : www.caini-de-vanzare.com/ro.SUCCES! si sper ca te-am ajutat:D

4 răspunsuri:
| pusycatdolls a răspuns:

Dobremanul este un caine de talie mare, care este loial stapanului.Nu trebuie naparat sa-i tai coada deoarece devine agresiv. El este un caine de paza, deci trebuie sa-l dresezi adecvat, deci poti sa-l inveti tehnici de atac.

| Adryan_8494 a răspuns:

Dobermanul este un caine frumos insa este facut in laborator si dupa 2 ani i-se dezvolta creierul prea mult si turbeaza numai stie de stapan. Deci nu cred ca merita mai bine ai lua un huskey

| stefyyyx a răspuns:

Re talente multiple fiind nu doar caine de paza; este folosit de politie in luarea urmei, cautari si salvari in armata, terapia bolnavilor si in concursuri de dresaj.
Are nevoie de multa interactiune cu omul.

Poate fi crescut in apartament daca i se asigura exercitiul fizic. Este sensibil la frig.

Probleme de sanatate pot aparea la coloana vertebrala, posibile boli de inima, obezitate.

Inaltime: mascul 68 - 70 cm; femela 65 - 69 cm
Greutate: mascul 30 - 40 kg; femela 30 - 40 kg

Are un temperament viu si o expresie hotarata, inteligenta si energica, o agresivitate naturala si un excelent simt olfactiv, o vointa ferma de lucru, curajos si vigilent, fidel stapanului, cutezator, rapid si crancen, neincrezator in straini, usor de dresat.

Pagina vizualizata de 24084 ori

| stefyyyx a răspuns:

Are talente multiple fiind nu doar caine de paza; este folosit de politie in luarea urmei, cautari si salvari in armata, terapia bolnavilor si in concursuri de dresaj.
Are nevoie de multa interactiune cu omul.

Poate fi crescut in apartament daca i se asigura exercitiul fizic. Este sensibil la frig.

Probleme de sanatate pot aparea la coloana vertebrala, posibile boli de inima, obezitate.

Inaltime: mascul 68 - 70 cm; femela 65 - 69 cm
Greutate: mascul 30 - 40 kg; femela 30 - 40 kg

Are un temperament viu si o expresie hotarata, inteligenta si energica, o agresivitate naturala si un excelent simt olfactiv, o vointa ferma de lucru, curajos si vigilent, fidel stapanului, cutezator, rapid si crancen, neincrezator in straini, usor de dresat