| LeonardH a întrebat:

Ma puteti ajuta? Am 13 ani si vreau sa imi spuneti niste modalitati de a face bani pentru varsta mea... Sugestii? Dau funda si vot big grin

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Poti sa mergi la bunica ta si o intrebi daca poti sa o ajuti cu ceva.Desigur bunicii cum sunt batrani au nevoie de ajutor. Dupa ce ai ajutat-o cu curatinia etc. ii spui ca rasplata nu primesti?
Ii intrebi pe parinti daca ii poti ajuta cu ceva, pe mama ta cu mancarea sau cu curatenia macar in camera ta.
Sau cu spalatul propriei masini(asta sigur in cazul in care ai masina)Cand tata vroia sa spele masina si ma chema sa il ajut strambam din nas ca nu vreau si spunea ca daca il ajut imi da 5 lei laughing.
Poti sa ii intrebi pe ceva vecini cu care familia si tu va intelegeti bine(si eu am niste vecini foarte handicapati rolling on the floor )
ii intrebi ca va pot fi de ajutor? Daca stau la casa cu aranjatul gradinii, tunsul ierbii.
Ii intrebi pe prieteni. Poti sa faci din margele si nu trebuie sa cumperi(eu am avut niste bilute din alea de pus pe ata pe bluza)si faci bratari, lantisoare si le imparti prietenelor tale.
Intreaba pe oricine (dar vecinilor sa nu le spui ca "Imi dati bani?" ca suna obraznic, iti vor da ei daca nu ii intrebi ca ce rasplata primesti big grin ). Mai poti sa vinzi ceva nimale in piata de exemplu eu am avut rate (15 mai exact)si stau la oras si nu le-am putut tine si le-a vandut maicamea in piata si a strans 80 si ceva de lei pe ele.
Succes si sper sa iti aduni banii necesari.
Pa-Pa!

| LeonardH explică (pentru ligiligi):

Multumesc mult de sfaturi! Sunt foarte bune sfaturile!

| ligiligi a răspuns (pentru LeonardH):

A fost placerea meabatting eyelashes.
Ma bucur ca am putut ajuta si multumesc pentru fundita big grin.

18 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Pai poti sa faci curat prin casa, sa iti plimbi catelul etc. si apoi sa le ceri parintilor bani pentru munca depusa.

| LeonardH explică (pentru Mwha):

Multumesc de sfaturi! Daca iti mai vine vreo idee, scrie aiciwinking

| Mwha a răspuns (pentru LeonardH):

Sa iei note de 10 - 9, Sa le faci cumparaturile;

| fuzzer a răspuns:

Plimbă si splaă cainii altora.
Spală masini.
Fă curat, in casă la tine/la bunici/vecini.
Împarte pliante.
Există concursuri, sau olimpiade la care poti castiga, doar că acolo e competitie.
Nu stiu, confectionează ceva, si vinde.
Acum ca e cald, fă limonadă, deschideti un stand.Sunt multe modalităti.

| LeonardH explică (pentru fuzzer):

Multumesc mult de ajutor! Voi incerca sfaturile tale.

| Zaharioaei_Radu_1988 a răspuns:

Da fa un server de metin2 sau fa conturi calumea la jocuri online si vindele sau joaca pokerstar ca eu am 14 si imi merge bine

| Larisuk128 a răspuns:

Confectioneaza bratari de tot felul, apoi vindele colegelor tale. happy

| LeonardH explică (pentru Larisuk128):

E buna ideea doar ca acum e vacanta... sad Alte idei?

| fuzzer a răspuns (pentru LeonardH):

Imi pare rău atunci, prietene, nu contează e vacanță, nu e.Atata timp cat vrei sa faci bani, trebuie sa muncesti, doar n-o să cadă bani din cer.

| Larisuk128 a răspuns (pentru LeonardH):

Atunci le poti vinde prietenelor tale care stau in apropierea ta. happy

| LeonardH explică (pentru fuzzer):

Spuneam ca e vacanta si ca nu pot sa ma intalnesc cu toate colegele mele si sa le vand bratariwinking Normal ca trebuie sa muncesc big grin

| fuzzer a răspuns (pentru LeonardH):

Dacă erai fată făceai mai ușor bani.laughing

| Juliet10 a răspuns:

Pai eu câștig bani cu școala (de la concursuri) câștig cam 2000 de lei pe an. Poți sa mergi la colindat happy sa spele mașinile vecinilor si alte chestii din astea.

| LeonardH explică (pentru Juliet10):

Multumesc de sfaturi! As vrea sa strang cat mai multi, intr-un timp cam scurt (doua luni), adica nu pot sa strang cu colinda, sau cu scoala. Faza cu masinile vecinii nu e prea buna in cazul meu deoarece stau la bloc si familia mea nici nu se intelege prea bine cu vecinii. Alte idei?

| Ghica_Sebastian_1992 a răspuns:

Sa ajuti oameni invarsta.

| AlesiaAsh a răspuns:

Buna big grin

1. Poti avea un stand de limonada.
2. Vinde chestii de care nu mai ai nevoie.
3.De la concursuri.
4.Sa faci lucruri pentru parintii tai.
5.Sa-ti ajuti vecinii.

Funda? love struck