| PrintesaAryMary a întrebat:

TPU.Mie imi place sa desenez dar nu ma prea pricep(referitor la portrete).Imi puteti da niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| ZizicaWanZizicovici a răspuns:

Pai. si mie imi place sa desenez si, cu timpul, am invatat sa o fac din ce in ce ma bine deoarece am fost si la un club de genul asta( m-as mai duce si acum, dar nu prea mai am timp).

Daca nu ai timp/nu vrei sa participi la un curs, poti cumpara, de la Hornbach, cartile din colectia 'Da Vinci'. Aceste carti sunt super bune. Gasesi portretul uman si fizicul, nuduri, natura moarta, peisaje, tot ce este de baza... etc.(sunt mi mult de 40 de carti, dar nu mai stiu exact cate)

Si unele tutoriale de pe youtube sunt bune dar nu e la fel ca atunci cand stii exact pe ce trebuie sa te bazezi (din carte), sau cand iti explica cineva, cu toate detaliile necesare si facandu-te sa inelegi(ca la un club-ul destinat desenului)

Cam asta... big grin

2 răspunsuri:
| WarriorCat a răspuns:

Ia poze cu persoana referitoare.

Daca vrei sa desenezi fata persoanei respective ii pozezi de aproape ochiul, nasul, fata, parul, buzele, pometii... si le desenezi, incepand cu conturul fetei, parul, fruntea, sprancene, ochi, gene, nas, pometi, buze happy

| 00SweetTweety00 a răspuns:

Uite-te pe tutoriale, cel mai simplu..si cu timpul vei reusi sa te perfectionezi :*
Bafta! happy