| Alina_1439 a întrebat:

O prietena vrea sa isi ia un animal de companie [in afara de caine&pisica] si are nevoie de sfaturi. Care sunt mai bune la bloc, ce te poti juca cu fiecare etc. Multumim mult. :*
p. s.

Răspuns Câştigător
| AdeNoid a răspuns:

Pai poate sa isi ia papagali(sunt foarte foarte simpatici, are o prietena si sunt asa draguti, se joaca, te "pupa", vorbesc), poate sa isi ia pesti de acvariu(dar nu sunt jucausi, doar ca sunt f frumosi), hamster(e un mic, pitic rozator), broasca testoasa(are o prietena si este un ceasornic minunat, dar e f amuzanta si scumpa), canar(cam la fel ca papagalii)... Sper ca te-am ajutat:*

11 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

La capitolul amimale mici eu am o iepurica si doi papagali,ii iubesc pe toti enorm, daca ii place galagia sa-si ia papagali daca nu poate sa-si ia hamsteri sau soricei dansatori(asa este specia)sunt foarte draguti dar la soricei sa nu ia masculi, put ingrozitor x_x worried

| Joannaa a răspuns:

Buna iti dau cateva ideei de animale de companie:papagalul, hamester, testoase acvatice sau testoase de uscat sper ca te-am ajutatwinking

| XteoX a răspuns:

Salut, nu doresc sa supar pe nimeni,doar sa spun ceva ce am mai auzit la multa lume despre broaste testoase.
@ScumpikaTahDoolce: Intradevar, broastele tesoase de apa cat si cele de uscat sunt dragalase. Dar din moment ce esti un om ativ, ele sunt plictisitoare si de aceea nu sunt recomandate tuturor. Daca persoana respetiva ii poate oferi un trai bun, si poate suporta costuri la nivelul de vreo 5 milioane doar achizitionarea acvariului, infra rosu, broasca si mai cateva lucruri de care are nevoie(poti citi pe net totul)iar lunar vei plati 40 de lei.pe mancare nici o problema. Bafta si sper ca nu am deranjat, doar am vrut sa adaug ceva.

Ma bag si eu cu un raspuns la intrebare: Pentru bloc cel mai bine ar fi un porcusor de guineea, deoarece el este diurn(asta inseamna ca are activitate ziua iar noaptea doarme). Nu este zgomotos, nu este nici prea agitat nici prea lenes, ii plac temperaturile medii(nici prea cald nici prea frig), dar cel mai bine este ca prietena ta, in caz ca se hotaraste sa ia porcusor, sau oricare alt animal sa se documenteze de pe internet mai intai, un animal egal o raspundere.
P.s: scuze de greselile de ortografie dar e tarziu si m-am grabit sa dau acest raspuns si nu l-am recitit.pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Diiiaaa a răspuns:

Sallut!

Pai ar putea sa-si ia un hamster sau un papagalhappy

Hamsterii sunt putin mai greu de ingrijit decat papagalii dar meritahappy

Succes la ales animalul potrivit!:*

| Annapro a răspuns:

Pai. cel mai bine pentru bloc ar fi papagalii de rasa perusi happy eu am, chiar daca nu locuiesc la bloc. Ii poti lua in mana te poti juca cu ei si nu fac prea multa mizerie...Eu cred ca am facut o alegere foarte buna cumparandui pentru ca sunt asa de jucausi incat iti vine sa ii pupi. Crede-ma, ar fi o alegere foarte buna! happy

| Holocaust a răspuns:

Pai,in locul ei as incerca un papagal, sunt foarte simpatici si jucausi, parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand un papagal sau hamster big grin

| CLau8GeRrY a răspuns:

Pai pentru. bloc ar fy de preferat un hamster/porcusor de guineea sau o specie de hamster[soricel foarte mic si foarte dragalas] acestea st principalele ce nu fac zgomot,nu necesita sacrificii aproape deloc, decat curatenie, ceea ce dureaza in jur de 1-2 minute.in privinta altor animale, nu fac discriminari, dar de ex papagalii st foarte zgomotosi si necesita multa atentie. sper ca pr ta sa ia o decizie bine... fundita?batting eyelashes

| karina_6206 a răspuns:

Un hamster sau sinsila... cred

| roxy_4294 a răspuns:

Pai si eu stau la bloc si sincer i-as recomanda un porsusir de guineea su un iepuras de casa... eu am avut de ambele big grin

primesc fundita?