| beautifulkiss a întrebat:

Buna TPU porcusorul meu de guineea scoate niste sunete ciudate cand respira, ca un harait.
Ce se intampla? De ce face asa?
Va rog frumos sa ma ajutati...
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| LeonardoDiCapra a răspuns:

Iti spun din prorpia experienta, si nu vreau sa te alarmez, dar si eu am avut 2 porcurosi consecutiv.treaba este ca primul a murit deoarece i-au crescut dintzii si nu se mai putea hranii.cel de-al doilea era sa moara la fel,dar eu si mamamea l-am tot alintat,si l-am tot indemnat sa manance paine uscata,tare, cu ajutorul careia sa-si roada dintii.Dar daca porcusorul tau face asta de mult, iti sugerez sa te duci cu el la un veterinar, si sa-i pileasca dintii.
P.S.:S-ar putea ca veterinarul sa-i faca cateva injectii, cu un ser care ii va provoca o cocoasa timp de vreo 2 ore! Sa nu te sperii, caci acel ser este ca pefruzia, il hraneste!

Succes si sa stii ca iti tin pumnii sa fie totul bine!
:*

| beautifulkiss explică (pentru LeonardoDiCapra):

Nu face asa de mult, a facut doar odata adica cand am scris intrebarea, atat. Dintii ii sunt tociti ca am fost recent la veterinar.
Si imi pare rau pentru pierderea porcusorului si multumesc pentru raspunshappy

| LeonardoDiCapra a răspuns (pentru beautifulkiss):

In legatura cu pierderea porcusorului, n-ai de ce sa-ti para rau...nu esti tu de vina, iar in ceea ce priveste raspunsul...nu l-am postat pentru funda, ci pentru a te ajuta sa nu suferi cat am suferit eu.eram mult mai mic acum vreo 6 ani si tot nu am uitat cum arata!
Apai.ce sa mai zic decat succes! happywinking

| beautifulkiss explică (pentru LeonardoDiCapra):

Multumeschappy

| beautifulkiss explică (pentru LeonardoDiCapra):

Am mers astazi la veterinar si mi-a zis ca nimic nu pare in neregula cu ea si mi-a zis ca e posibil sa fie o faringita usoara deci sa-i cumpar niste vitamina c si sa nu o tin in curent si temperatura camerei sa fie mai mare de 20-23 de grade si sa o mai observ zilele astea sa vad daca mai face asa.

11 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Mergi la veterinar cu dansul.
Succes!

| beautifulkiss explică:

Acum nu a mai facut nimic ci doar a chitait cum face de obicei.

| Căƚăʅιɳ a răspuns:

Mai bine te-ai duce la un veterinar pentru ca daca scoate un harait cand respira cred ca are ceva la plamani asa ca du-te la veterinar pentru ca s-ar putea agrava

| thebosing a răspuns:

Mergi la veterinar el va stii poate

| Miickeii a răspuns:

Poate e bolnav, mergi la veterinarr;*! big grin

| Asha777 a răspuns:

Ori e bolnav ori ai facut ceva ce nu i-a placut pentru mmoment

| beautifulkiss explică (pentru Asha777):

Asta e ideea ca nu am atins'o deloc..probabil de la caldura