| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

Buna TPU revin cu o intrebare am luat un betta splendens de la pet shop(mascul rosu)si l-am pus intr-un bol pe care l-am primit cadou de 1 litru.de cand l-am adus nu si-a deschis coada tot lipita de corp a fost si nu stiu ce sa fac. temperatura este de 26 de grade.

Răspuns Câştigător
| Dragosh15 a răspuns:

Nu este nici o problema! Si eu am betta si nu tot timpul isi deschid cada de obicei isi deschid coada dar in momentul in care introduci si felema! Daca vrei sa introdici o femela este bine sa nu o bagi cu masculul din prima zi este bine sa o bagi intr-un pahar pe care sa-l pui lana bol si abia dupa 3-4 zile dupa ce masculul si-a construit cuibul din bule o introdici si pe ea! La inceput masculul urmareste femela prin bol nu pentru a o bate ci pentru a se imperechea! Sper ca te-am ajutat! Succes!

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru Dragosh15):

Mersi da nu are nimic daca las femeta tot timpul landa mascul si dupa ce a facut icre nu?

| Dragosh15 a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Nu trebuie sa lasi femela in bol dupa imperechere! Imediat dupa ce a depus icrele, femela trebuie scoasa! Masculul va cara toate icrele in acel cuib si va avea grija de pui pana cand vor fi maricei!

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru Dragosh15):

Da nu vreau neaparat sa ii imperechez vreau doar ca betta sa isi deschida din cand in cand coada ca tot inchisa o tine

| Dragosh15 a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Asta nu ai cum sa o faci asta ar fi posibil numai daca ai avea un acvariu mai mare cu alti pesti! Daca e singur in acvariu nu are de ce sa-si deschida coada!