| sebidragon98 a întrebat:

Buna,TPU! Sa va spun problema sau mai mult povestioara mea.Mie imi plac cainii la nebunie.De la 4 ani imi doresc un ciobanesc german dar mama zice ca e prea mare si ca ea vrea numai bichoni dar nu vrea cu adevarat. Tata este innebunit dupa ciobanescul german si in fiecare zi incearca sa o convinga pe mama.Dar,intr-o zi am descoperit un lucru despre mama:Cand ma plimbam pe afara, o pisicuta mica si alba plangea si era singura.O doamna spuse ca mama ei murise si ma intrebase daca nu o vreau eu.Am luat-o acasa,dar (in partea asta mi-e putin rusine dar asta e adevarul, bine?)a trebuit sa tin pisica in brate si sa....bine,bine si sa plang tare ca sa o ia si a spus ca daca mai aduc ceva il otraveste.Ce sa fac ca sa imi iau un caine?

Răspuns Câştigător
| Kimmy22 a răspuns:

Neata happy
Ce poveste draguta.Tu iti doresti asa de mult un caine? Hmm....ai putea sa cauti impreuna cu tatal tau (fara sa stie mama) un puiut de ciobanesc german, sau ce vrei tu. Iar dupa ce faceti rost... il aduci acasa. Si mama ta sigur va fi de acord. Spui si tu ca l-ai gasit pe strada sau nu stiu. Sunt sigura ca se va obisnui cu ideea asta. Succeees
! :*:*

7 răspunsuri:
| Yasmin875 a răspuns:

Daca iti iei un caine o sa ai numai par pe jos si in mancare si o sa te opereze sa il scoata din burta ta.Cainele nu are ce cauta in casa omului.

| reeebook a răspuns (pentru Yasmin875):

Exagerezi prea mult, eu am avut 6 caini si nu am fost operat deloc si cunosc oameni cu 4 caini in casa care nu au probleme de sanatate, daca nu iti plac cainii schimba categoria, si spune-mi si mie unde ar trebui tinuti cainii de rasa daca nu in casa omului? vrei sa vezi pe strada un bichon lasat? pai iti garantez eu ca in 2 zile cel mult e mancat de maidanezi sau un pitbull pe strada, pai nu cred ca mai vezi picior de om acolo laughing nu gandesti cand scrii ma rog...

| stefanAbG a răspuns (pentru Yasmin875):

Am si eu un caine (Labrador) si nu am patit asa ceva. Si cum un caine nu are ce cauta in casa omului?! Labradorul il am de 2 ani. Gandeste cand scrii pe TPU straight face

| FucktheSystem a răspuns (pentru Yasmin875):

Tu nu știi ce vorbești. Dacă ești un jegos care nu are grijă de câine și nici de casă ai șanse să pățești așa ceva ( poate știi din proprie experiență, n-am idee de la cine ai aflat tu așa ceva dacă nu pe pielea ta). Dacă câinele îl perii zilnic în perioada de năpârlire și să zicem odată pe săptămână în rest și tu aspiri odată pe săptămână sau mături în casă nu o să ai păr în mâncare. Și în burtă ai acid clorhidric, dacă ajunge păr în stomac te asigur că nu o să rămână acolo, problema era dacă îți intra păr în plămâni, dar cum tu n-ai habar nici de câini nici de anatomie degeaba îți explic că e destul de greu și să-ți ajungă părul în plămâni pentru că rolul firelor de păr din cavitatea nazală este exact să oprească accidentele ca ăsta, deci doar în cazuri foarte foarte rare este posibil să ai probleme de la câine și asta în general dacă ești un om care nu se preocupă nici de câine nici de curățenie.
Mai bine taci uneori decât să te faci de râs.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Yasmin875):

În primul rând o întrebi pe mama ta de ce nu vrea un câine. După ce îți dă o listă de motive o să trebuiască să te informezi și să aduci contraargumente. Dacă doar te milogești sau plângi nu rezolvi nimic, cel mai normal e să porți o discuție civilizată, mama ta să îți atragă atenția asupra problemelor care vrea să le evite iar tu interesându-te și arătându-i că le poți rezolva (*important este chiar să le rezolvi)
De exemplu dacă zice că e prea mare tu îi demonstrezi că aveți destul loc pentru el (loc unde să doarmă, loc unde să îi puneți vase cu mâncare, loc unde să se joace etc). Trebuie să planifici bine locul, iar dacă vezi că nu ar avea destul loc mai bine renunți la idee decât să îl chinui, un ciobănesc german nu e câine de apartament și s-ar putea să aibă dreptate mama ta când spune că nu ai spațiu. Acum interesează-te de mărimea unui pat pentru un câine de talia celui care ți-l dorești, gândește-te unde o să îl hrănești, unde o să ai spațiu să te joci (Că o să aibă nevoie de joacă, că are nevoie de multă mișcare și iarna nu cred că o să stai tu câteva ore ca să îi satisfaci nevoia de mișcare, iar dacă nu o faci atunci o să îți distrugă casa, și nu vrei asta).

Gândește-te bine la asta, iar dacă e nevoie încearcă să te gândești la o rasă de talie medie/mică.
Dacă mai ai alte întrebări sau ești pasionat de câini te aștept pe pagina mea de facebook cu un like:
www.facebook.com/Yodapuffy

| VladGH a răspuns:

Parintii sunt parinti, daca a spus ca nu vrea cred ca este vreun motiv. Plus la asta ca sa tii un ciine in casa vara vreun risc de boala e nevoie sa cheltui o gramada de bani.

| sebidragon98 explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile, dar acum mama a luat un bichon maltez femela si sunt foarte fericit.Multumesc de raspunsuri si am sa dau si un raspuns castigator vedeti voi carehappy.