| CatsKittens a întrebat:

stau la vila, si tocmai ce am decorato! Apropo, sunt in Anglia( mam inascut in Romania)asa..si vreau un animal de companie! Am o pisica, dar nu e de ajuns! As maiplace vrea si o puma sau un tigru sau un leopard (pentru ca am avut intotdeauna o pasiune lentru feline.)si apropo vreau doar una dintre acestea trei!
Care credeti ca se potriveste? Si cum trebuie ingrijita(simcer..eu as vrea mai mult un leopard)

Răspuns Câştigător
| naomidelia04 a răspuns:

O puma, un tigru, un leopard sau orice animal salbatic nu e ca si unul domestic.Acestea au nevoie de spatiu, iar cand spun spatiu, nu ma refer la curtea din spate.Nu e un caine, sa il scoti la plimbare in lesa si sa-l dresezi.Nu zic, nu sunt animale proaste, sunt chiar inteligente, dar nu e ca si cu un caine sau o pisica.Plus ca au instinctul acela de vanator care poate iesi oricand la iveala din ei.Nu spun ca nu exista relatii intre oameni si animale salbatice (feline in cazul acesta) care tin o viata, fara ca omul sa fie ranit sau chiar omorat.Inteleg ca poate esti,, bogat'' sau pasionat de feline, dar nu asa se procedeaza.Si nu iti lua unul daca doar vrei sa te mandresti cu el.Stiu ca poate ai vazut pe internet sau la televizor emisiuni sau filme cu oameni care sunt detinatori de animale salbatice, dar locul lor este in natura.Si cei mai multi pe care ii vezi sunt profesionisti sau care ii cresc pana se pot descurca pe cont propriu in salbaticie sau la zoo.Plus ca si mananca mult, nu te gandi ca le dai 2 kg de carne pe zi si ei sunt satui.Pe langa mancare,trebuie si miscare, presupun ca nu ai vrea un leopard obez rolling on the floor)
Si mie imi plac felinele, sunt animalele mele preferate, dar sunt impotriva tinerii lor in captivitate.
Poti sa iti mai iei o pisica, daca tot esti instarithee hee)

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca o pisica. Ii faci culcus langa patul tau si ii cauti o lada mare cu nisip