| Popescu_Roxana_1990 a întrebat:

Ce animal de companie sa imi i.au? Stau la bloc si nu vreau caine sau pisica...dar sa fie un animal de la care sa nu i.au boli grave sau mai stiu eu ce.

6 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Poti incerca cu un canar care scoate zgomote frumoase. Problema cu pasarile este ca imprastie coji de seminte in camera unde le tii.
Poti incerca o rozatoare, gen iepuras, porcusor de guineea, chinchilla, dar cel mai bine mergi la petshop sau la piata de animale (daca ai asa ceva in orasul tau) si intreaba-i pe cei de acolo ce conditii speciale trebuie respectate pentru fiecare animalut in parte, apoi, in functie si de buget, dar si de ce pufosenie iti pica cu tronc, poti lua decizia cea mai buna.

| PeFuga a răspuns:

Eu am 4 perusi si iti spun ca fac galagie toata ziua, plus ca mananca foarte mult laughing In plus nici nu ii poti alinta pentru ca sunt speriosi si daca te apropii de ei fie fug, fie isi infing ciocul incovoiat in piele pana iti da sangele

| LoriLoL a răspuns:

Se scrie "iau".vai ai lb romana unde esti. degeaba ai 9

| Popescu_Roxana_1990 explică (pentru LoriLoL):

Da ma da am greșit asa e e totuși 9 nu 10! Asa ca hai lasa!

| NewTerminator a răspuns:

Sau o piatra

| Mimzy a răspuns:

Pai cel mai sigur si mai "curat" animal de care poti avea parte este pestele, iti poti cumpara un acvariu cu pesti, insa acesta necesita destul de multa atentia si ingrijire.Trebuie spalat, curatat si reumplut, ceea ce inseamna munca.Insa exista si acele "boluri de sticla" in care incap maxim 3 pesti micuti si sunt mult mai usor de curatat, nu numai datorita formei ci si datorita volumului mai mic!

O alta varianta este...hamsterul! Micut si pufos,hamsterul este un animalut de casa placut,usor de intretinut! Insa acesta trebuie tinut in cusca,deoarece, dupa cum bine stii, hamsterul este un rozator, iar ca orice alt rozator acesta are tendinta de a roade mobila! Un alt lucru de care trebuie sa tii cont atunci cand vrei sa iti iei un hamster este ca perioada sa de viata este destul de scurta, aprox.2-3 ani, asa deci te-ar putea rani pierderea atat de rapida a iubitului tau animal de casa.Acelasi lucru este valabil si in cazul iepurilor si al veveritelor!

Un alt animal de casa pe care l-ai putea avea este papagalul! Sunt multe specii de papagal, mai mici sau mai mari, multicolori sau simpli! Foarte placut de privit, insa acestia trebuie tinuti in colivie si generala problema la papagali este ca sunt galagiosi!(Exista si exceptii).

Sper ca te-am ajutat! ^_^