| Kopla a întrebat:

Stie cineva care este cel mai bun material pentru o macheta de oras, sau cum si din ce se face baza?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Pentru baza foloseste o placa de pal. Formele de relief si cladirile mari le faci din polistiren, acolo unde faci "dealurile", peste polistiren intinzi etamina sau alt material textil si o vopsesti corespunzator cu culoarea vegetatiei/solului, etc.
Peste polistirenul care reprezinta blocurile se pune furnir. Sau poti sa faci blocurile "goale", din placaj.

| Kopla explică (pentru Zenithf):

Mersi mult.

3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Polistirenul sau PVC-ul.

Eu faceam cand eram mic casute si fantani din chibrituri pe PVC (exact aceeasi placa alba pe care o vez aici: http://www.carbon-fiber-vinyl.com/product_4132_PVC_Foam_Board.html).

| Kopla explică (pentru MrAngelus):

Multumesc,e o idee buna