| OanaRamona a întrebat:

Buna TPU stiu ca pare greu de crezut dar am gasit un pui de testoasa in curte.Ps eu sunt in oltenia pe wikipedia zice ca ar fi broste de uscat si ca stau in paduri dar e de culoare inchisa si se potriveste cu descrierea
"broastei țestoasa europeană de baltă". Cred ca vreo pasare l-a luat si l-a scapat ca altfel nu imi explic cum a ajuns la mine dar stau aproape de un rau.Ideea e ca nu stiu cum sa am grija de el, ar trebui sa il duc langa rau sau undeva langa padure?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ar trebui sa il duc langa rau"

cred că ar fi cea mai bună soluție

| USwinter a răspuns:

Cred ca ar trebui sa afli ce tip de testoasa e daca nu esti sigura. Uita-te pe internet la poze cu testoase de apa si de uscat si cauta diferente(forma si marimea carapacei, membrele si degetele-testoasele de apa au o membrana interdigitala, daca nu ma insel, pentru a putea inota mai bine). Totusi, sfatul meu e sa o eliberezi in salbaticie.E mai bine decat sa o tii in captivitate. Poate deveni stresata si sa se imbolnaveasca.Intretinerea unei testoase e munca grea.Ii trebuie mancare speciala, incalzire, suplimente de calciu etc.