| irr07 a întrebat:

astazi am gasit (in curte la mine) o broscuta testoasa si vreau sa o pastrez, dar nu stiu daca este de apa sau de uscat. daca este de uscat si sta in apa s-ar putea ineca? si ce as putea sa ii dau sa manance, avand in vedere ca stau la tara? astept raspunsuri urgeentt!big grin [multumesc anticipat :*]

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Daca o sa cauti in google broaste testoase de apa si broaste testoase de uscat o sa vezi diferente intre ele si o sa vezi ca a ta seama ca unele din ele. Eu pot sa-ti spun ca daca are carapacea in partea de sus foarte bombata, inseamna ca e de uscat, si daca nu o are prea bombata e de apa, dar sunt convinsa ca nu te lamureste resp asta ca e destul de relativ sa spui bombat sau mai putin bombat. Si nu-ti face griji ca se ineaca, ca nu are cum, chiar daca e de uscat stie sa inoate.
Legat de mancare, e bine sa-i dai mancare de broaste testoase, dar poti sa-i dai si rame si viermi de la pescarie, poti sa-i dai salata, bucatele mici-mici de carne cruda sau fiarta, ficat, pestisori mici (daca poate sa-i inghita sau ii tai bucatele mici).
Eu zic ca inainte sa te hotarasti sa o pastrezi sa te interesezi ce presupune ingrijirea ei ca nu e chiar simpla. Iarna se baga la hibernat, poate transmite salmonella, trebuie sa-i asiguri o anumita temperatura. Eu am una de 4 ani si a crescut mare cat o scrumiera si a trebuit sa-i iau acvariu tot mai mare, sa-i schimb apa si de 2-3 ori pe zi ca o murdareste repede, etc. Nu e chiar simplu. Mai gandeste-te!

4 răspunsuri:
| florynnaa a răspuns:

Mancare:paine, salata verde, mancare de broscute, rame, depinde ce gandaci ai uh pe acolo, nu mai stiu.si asta cu apa chiar nu stiu.:*

| irr07 explică:

Oricum am pierdut-o sad. creca a stiut ca nu o sa pot sa am grija de ea si a plecat laughing

Răspuns utilizator avertizat
| radhika a răspuns:

Buna! poti so lasi si in apa nu se ineaca si despre mancare poti sa ii dai rame si paine. iti spun din propia experienta si eu am avut o broasca testoasa de uscat