| aleexxaanndrra a întrebat:

Buna TPU vreau sa construiesc eu o casuta pentru pasari dar nu stiu cum.A construit cineva asa ceva de mana lui? Daca da va rog sa-mi spuneti cum, ce materiale aveti nevoie si poate aveti si filmulete ceva ca sa pot vedea sau poze.Tks:*funda

7 răspunsuri:
| aleexxaanndrra explică:

Ce aveti ma?laughing)

| Darkmagic a răspuns:

Pentru cele mai simple modele ai nevoie de placaj, lipici, o panza de bomfaier (sau un "fierastrau" de traforaj).
Poti sa o colorezi apoi cu markere sau vopsea.

P.S. Scrie si tu pe google traforaj si gasesti acolo lamuriri, un forum si materiale pentru lucrari in lemn.
Succes.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru Darkmagic):

Cum naiba sa vopsesti lemnul cu markere? laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Reciteste.
Termenul utilizat de mine IN TEXT a fost "Poti sa O COLOREZI".
Tu poate poti sa vopsesti cu orice, dar fii mai atent cand citesti. big grin

| ovidiu8msn a răspuns (pentru Darkmagic):

Daca taceai, filozof ramaneai. Daca tu poti sa,, colorezi'' o mica constructie din placaj, cu un marker, inseamna ca esti baiat fain. Sa imi arati si mie o poza, ca sunt tare curios.

| Darkmagic a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Cred ca esti tu filozof in devenire, ca faci trolling aiurea cu mine. happy
Amice, O BUCATA DE LEMN POATE sa fie colorata, pictata sau POTI sa SCRII PE EA, cam cu orice! Cu un marker negru, verde, galben, etc, cu o carioca, chiar si CU UN PIX daca te chinui putin.
Nu trebuie sa-ti trimit eu tie poze, sunt convins ca oricine citeste pe aici, A VAZUT macar o data in viata lui banci prin parcuri cu "desene" sau fel de fel de inscrisuri facute cu ustensilele amintite de mine mai sus. Ok?
Mai iesi si tu prin parcuri si abtine-te sa mai discuti cu mine astfel de tampenii.

Eu i-am spus userului sa faca prima casuta din placaj, pentru ca e incepatoare si nu are IN MOD REAL posibilitatea sa scoata din primele incercari modele ca cele din primul link postat. In rest, fata poate sa-si impodobeasca lucrarea cu absolut ce vrea ea, poate sa scrie pe placajul ala nenorocit si "Gigi te iubesc", cu PIXUL. Corect? happy

P.S. NU m-am infuriat, relax. happy

| ovidiu8msn a răspuns (pentru Darkmagic):

Gata, gata. Nu este nevoie sa te infurii. Parca ai fi din Sud.